Τα «ερυθρόλευκα» ρεκόρ της επτάρας!

Η εντυπωσιακή νίκη του Ολυμπιακού με 7-2 επί του Αστέρα Τρίπολης κατέρριψε πολλά ρεκόρ στα «ερυθρόλευκα» στατιστικά...

Αρχικά, φέτος καμία ομάδα στη Super League δεν έχει καταφέρει να σημειώσει ανάλογη σε εύρος νίκη, ούτε φυσικά έξι γκολ σε ένα ημίχρονο. Και πάνε 35 χρόνια όταν ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει κάτι ανάλογο. Συγκεκριμένα, ήταν στις 5 Ιουνίου 1977, όταν οι Πειραιώτες συνέτριψαν την Παναχαϊκή με σκορ 9-1! Το πιο ευρύ σκορ ωστόσο, το έχουν πετύχει στις 3 Μαρτίου 1974, όταν είχαν συντρίψει με 11-0 τον Φωστήρα, σκοράροντας επτά φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Οσο για τις… επτάρες του Ολυμπιακού, είναι η τρίτη φορά που τα καταφέρνει την τελευταία δεκαετία. Την περίοδο 2002-03 είχαν νικήσει στη Ριζούπολη 7-0 την Παναχαϊκή, ενώ τον Αύγουστο του 2003 είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ του Ακράτητου στο ουδέτερο γήπεδο του Πύργου. Επιπρόσθετα, αυτή ήταν η πρώτη «επτάρα» επί των ημερών του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των Πειραιωτών.

Η νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης μπορεί να φαίνεται εύκολη από το τελικό αποτέλεσμα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 και αναγκάστηκαν να κάνουν την ανατροπή. Κάτι ανάλογο είχαν να κάνουν από το 2006, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από το Αιγάλεω και στη συνέχεια επικράτησαν 3-2.

Τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι μπορεί ο Κέβιν Μιραλάς να μην είχε πετύχει ούτε στον… κήπο του, όπως δήλωσε ο ίδιος, ωστόσο έγινε ο 12ος παίκτης του Ολυμπιακού που τα κατάφερε και ο δεύτερος φέτος μετά από τον Μάρκο Πάντελιτς, ο οποίος σημείωσε καρέ τερμάτων κόντρα στην Κέρκυρα.

Ο Βέλγος επιθετικός έφτασε τα 18 γκολ, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, ξεπερνώντας την περσινή του επίδοση με 14 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Παράλληλα, ο Ρέφικ Τζιμπούρ έφτασε τα 60 γκολ στην Α’ Εθνική, έχοντας 141 συμμετοχές.

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό