«Διαστημικές» νίκες και μισές (45λεπτες)... ντουζίνες γκολ!

Υπάρχουν πολλών ειδών νίκες. Εύκολες, δύσκολες, ψυχοφθόρες, πύρρειες αλλά και «διαστημικές»! Εκείνες δηλαδή, που όταν το κοντέρ ξεκινήσει να γράφει γκολ, ξεχνάει να σταματήσει! To Onsports πάτησε το «rewind», κατέγραψε τις πιο εντυπωσιακές νίκες στην ιστορία του πρώτου τη τάξει επαγγελματικού πρωταθλήματος, καθώς και τις «on fire» ομάδες - αλά... Ολυμπιακός - που σημείωσαν έξι γκολ (!) μέσα σε ένα ημίχρονο.

Με αφορμή την «επτάρα» του Ολυμπιακού επί του Αστέρα στον κεκλιμένο πύργο όχι της Πίζας, αλλά του Καραϊσκάκη, ανασύραμε από το αρχείο της πρώτης επαγγελματικής κατηγορίας, όχι μόνο τις «διαστημικές» νίκες, αλλά και τις ομάδες που κατάφεραν να σκοράρουν έξι φορές (!) σε χρονικό διάστημα 45 λεπτών. Ότι δηλαδή έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» με θύμα τους Αρκάδες, μετατρέποντας με μισή... ντουζίνα γκολ, το εις βάρος τους 2-1 σε 7-2 στο β΄ ημίχρονο.

Πρώτος διδάξας ο Εθνικός

Ανάλογη… ραψωδία με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, έχει να επιδείξει ο πρώτος διδάξας και συμπολίτης του Ολυμπιακού, Εθνικός.

Την σεζόν 1980-'81 ο Εθνικός επικράτησε με το βγαλμένο από αγώνα… water polo 10-0 (!) του Ατρομήτου. Τα έξι από τα δέκα συνολικά γκολ της πειραϊκής ομάδας μπήκαν στο β' ημίχρονο, στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στις 17/05/1981 στο Καραϊσκάκη.

Πέντε φορές τίναξε τα δίχτυα ο Δημήτρης Σεϊταρίδης (πατέρας του Γιούρκα) δύο γκολ σημείωσε ο Κοτίδης και από ένα οι Μητρόπουλος, Κουτσιβίτης και Μαυρουδής. Στον πάγκο του Εθνικού, καθόταν ο Βούλγαρος τεχνικός Μανόλ Μανόλοφ.

Την… σκυτάλη πήρε η ΑΕΚ.

Το… στοιχειωμένο ρεκόρ του Εθνικού - με τα έξι γκολ σε ένα ημίχρονο- ισοφάρισε η ΑΕΚ 15 χρόνια μετά στο γήπεδο «¨Νίκος Γκούμας». Συγκεκριμένα, στις 10 Μαρτίου 1996, η σούπερ - ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς από το «στείρο» 0-0 με τον Ιωνικό στην ανάπαυλα, απογειώθηκε στους… έξι ουρανούς στο β΄ ημίχρονο. Χατ – τρικ ο Τσιάρτας, δύο γκολ ο Μπατίστα, ένα ο Κωστής και τελικό αποτέλεσμα, ΑΕΚ – Ιωνικός 6-0!

Μετά από 16 χρόνια, ο Ολυμπιακός έγινε η τρίτη ομάδα που έβγαλε μισή ντουζίνα μέσα σε ένα ημίχρονο! Να περάσει ο επόμενος…!

ΝΙΚΕΣ ΠΟΥ… ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΚΟΝΤΕΡ ΣΤΗ «ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ»