Μακούν: «Το... γυρίσαμε με τον κόσμο»

Συγχαρητήρια στον 12ο παίκτη του Ολυμπιακού, τον κόσμο του, έδωσε ο Ζαν Μακούν, μετά το τέλος του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Καμερουνέζος μέσος των «ερυθρόλευκων», κατά την αποχώρησή του από το «Γ. Καραϊσκάκης», μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου για την εξαιρετική εμφάνιση των Πειραιωτών, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στην συμβολή των οπαδών του Ολυμπιακού για την ανατροπή απέναντι στους Αρκάδες.

Ο Ολυμπιακός ξαφνιάστηκε στην αρχή από τον Αστέρα Τρίπολης. Πως κύλησε το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά;

«Σίγουρα ήταν λίγο δύσκολα. Είδαμε πως μάλλον από δικά μας λάθη μπήκαν αυτά τα δύο γκολ, καθώς τα δεχθήκαμε από αντεπιθέσεις. Χάσαμε την ισορροπία μας και ίσως αγνοήσαμε λίγο τις συμβουλές που μας έδωσε ο κόουτς πριν την έναρξη του αγώνα. Ευτυχώς ήρθε το πέναλτι το οποίο ουσιαστικά μας έβαλε και πάλι στο παιχνίδι. Καταφέραμε να κρατήσουμε ψηλά την πίεση και έτσι γυρίσαμε το ματς».

Ο Ολυμπιακός πέτυχε έξι τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν total football από τους «ερυθρόλευκους»;

«Σίγουρα στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν ευχαριστημένοι. Χάσαμε πολλές μπάλες και στην ανάπαυλα μας παρακίνησε ο προπονητής μας και εμείς από μόνοι μας βρήκαμε το κίνητρο και επανήλθαμε και κάναμε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο».

Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στην έδρα του από την προηγούμενη χρονιά. Πόσο σημαντικό το «Γ. Καραϊσκάκης» για την ομάδα και πόσο βοηθάει στην προσπάθεια της ομάδας να πάρει τον τίτλο;

«Φυσικά πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον 12ο παίκτη μας, τον κόσμο, που μας στηρίζει πολύ. Το είδαμε και απόψε όταν χάναμε με 2-0, πίεσαν και μας στήριξαν και μας βοήθησαν να πιέσουμε κι εμείς περισσότερο. Από εκεί και πέρα, το πρόσωπο που δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν τέτοιο που αν το δείχνουμε πάντα, θα βάλουμε όλες τις ομάδες σε πάρα πολλά προβλήματα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Δείτε το video με τις δηλώσεις του στο επίσημο site της ΠΑΕ Ολυμπιακός.

Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό