Οι… ζημιές του Τσιώλη στην ΑΕΚ (video)

Για τρίτη φορά φέτος ο Σάκης Τσιώλης θα τεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕΚ, κι αν έχασε τις δύο προηγούμενες, σίγουρα δεν θέλει να τριτώσει το… κακό.

Εξάλλου, ο Καρδιτσιώτης τεχνικός έχει φροντίσει στο παρελθόν να κάνει… ζημιές στους «κιτρινόμαυρους», παρόλο που θεωρητικά οι ομάδες του ήταν μικρότερης δυναμικότητας.

Ο Τσιώλης έδειξε τα… δόντια του Ένωση την πρώτη φορά που βρέθηκε απέναντί της ως προπονητής. Ήταν με την ομάδα του Πανηλειακού την περίοδο 2003-04. Η νεοφώτιστη τότε ομάδα της Ηλείας είχε κάνει καλό πρώτο γύρο και στις 30/11/03 είχε υποχρεώσει την ΑΕΚ σε ήττα στον Πύργο με 1-0. Το γκολ είχε πετύχει στο 60’ ο Θωμαΐδης με κοντινή κεφαλιά ύστερα από ασθενή απόκρουση του Μιχαηλίδη σε σουτ του Τασίδη. Σε εκείνο το παιχνίδι ο Καρδιτσιώτης προπονητής φρόντισε να πάρει την… ταυτότητα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ενώ θα ήταν η μόνη φορά

Το 2005-06 ο Τσιώλης εργαζόταν στον Ιωνικό κι εκείνη τη χρονιά υπέστη δύο ήττες από την ΑΕΚ, 0-1 στη Νίκαια στον πρώτο γύρο και 2-1 στο ΟΑΚΑ. Ένα από τα παιχνίδια όμως που δύσκολα θα ξεχάσουν οι οπαδοί της Ένωσης, αλλά και αυτοί του Θρασύβουλου έγινε την περίοδο 2008-09. Ο Τσιώλης ήταν τεχνικός στην νεοφώτιστη ομάδα της Φυλής και στις 26/10 υποδεχόταν τους «κιτρινόμαυρους». Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο πήρε άνετα το προβάδισμα με 0-3, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Οι παίκτες του Θρασύβουλου δεν παράτησαν την προσπάθεια και στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισαν σε 3-3! Στο δεύτερο γύρο, ο «Στρατηγός» έχασε 1-0 στο ΟΑΚΑ από την Ένωση.

Την υπογραφή του Σάκη Τσιώλη είχαν και οι δύο περσινές νίκες του Ολυμπιακού Βόλου επί της ΑΕΚ και μάλιστα με ευρύ σκορ. Στον πρώτο γύρο η ομάδα του Βόλου νίκησε 3-1, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να παραιτείται μετά από αυτό το παιχνίδι από την τεχνική ηγεσία της Ένωσης. Στον δεύτερο γύρο, ο Ολυμπιακός Βόλου υποχρέωσε την ΑΕΚ σε βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ με το ευρύ σκορ 4-0, ενώ αυτή η αναμέτρηση θεωρήθηκε ύποπτη το περασμένο καλοκαίρι.

Φέτος, ο Τσιώλης αντιμετώπισε την ΑΕΚ δύο φορές στον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ, αρχικά ως προπονητής του Άρη και μετά του Αστέρα Τρίπολης. Ο απολογισμός ήταν δύο ήττες με σκορ 3-0 και 2-0. Μάλιστα, έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των Αρκάδων κόντρα στην ΑΕΚ, με την ομάδα του να παρουσιάζει καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

Το παιχνίδι του Σαββάτου ωστόσο είναι πολύ διαφορετικό από εκείνο του πρώτου γύρου. Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ διεκδικούν μια θέση στα πλέι οφ, με τους Αρκάδες να βρίσκονται σε περίοδο φόρμας, μετά το «διπλό» στην Τούμπα, ενώ και η Ένωση προέρχεται από τη νίκη στο ντέρμπι επί του Παναθηναϊκού, όμως τα πολλά διοικητικά και οικονομικά προβλήματα του συλλόγου επηρεάζουν και τους παίκτες.