«Κιτρινόμαυρη κυριαρχία»

Από τη χρονιά που θεσπίστηκε η επαγγελματική κατηγορία η ΑΕΚ αντιμετωπίζοντας τον Πανιώνιο ως γηπεδούχος σπάνια έχει βαθμολογικές απώλειες.

Το συγκεκριμένο ματς είχε ανέκαθεν αυξημένο ενδιαφέρον λόγω της προσφυγικής καταγωγής των δυο ομάδων. Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη «συναντιούνται» κάθε φορά που οι δυο σύλλογοι τίθενται αντιμέτωποι. Ωστόσο η άλλοτε πρωτεύουσα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας βγαίνει νικήτρια τις περισσότερες φορές που η ΑΕΚ υποδέχεται τον Πανιώνιο.

Χαρακτηριστικό είναι πως από την πρώτη σεζόν της επαγγελματικής κατηγορίας (1979-80) μέχρι και την περίοδο 2009-10 οι «κιτρινόμαυροι» σε σύνολο 29 αναμετρήσεων μετρούν 21 νίκες, έναντι 3 των «κυανέρυθρων» ενώ μόλις 5 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Μερικά από τα στοιχεία που παρουσιάζουν ενδιαφέρον από τους αγώνες με γηπεδούχο τον Δικέφαλο είναι αρχικά οι 4 σερί ισοπαλίες από το 1984 ως το 1988 με τον Πανιώνιο να εκμεταλλεύεται τα «πέτρινα χρόνια» της ΑΕΚ. Ωστόσο την σεζόν που οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στους τίτλους (1989-90) καταγράφηκε η μεγαλύτερη νίκη τους με το ευρύ 7-1.

Για να φύγει με βαθμούς από την έδρα της ΑΕΚ ο Πανιώνιος έπρεπε να περιμένει μέχρι την περίοδο 1999-00 που επικράτησε με 1-0, ενώ αξιοσημείωτο είναι και το «διπλό» το 2008 όπου οι «κυανέρυθροι» επιβλήθηκαν με 3-2 στο ΟΑΚΑ ανοίγοντας το σκορ με τον Τζιμπούρ που στη συνέχεια φόρεσε τη φανέλα της ΑΕΚ.

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ