Όταν παίρνει μπροστά η μηχανή των Αρκάδων

Η επίθεση ποτέ δεν ήταν το πιο δυνατό σημείο του Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο όταν παίρνει μπρος η… μηχανή, μαζεύει «τρίποντα».

Τα τρία γκολ σε 16 λεπτά που πέτυχαν οι Αρκάδες στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ και τους οδήγησαν σε ένα σπουδαίο «διπλό» είναι μια επίδοση κόντρα στα φετινά στατιστικά τους. Ωστόσο, δεν είναι η πρώτη φορά που ο Αστέρας σημειώνει τρία γκολ σε ένα ημίχρονο. Φέτος έχει σημειώσει και περισσότερα σε ματς Κυπέλλου, καθώς το έχει κάνει κι άλλες πέντε φορές τα τελευταία πέντε χρόνια, τόσο εντός όσο και εκτός έδρας.

Το Onsports σας θυμίζει τις επιθετικές εξάρσεις του Αστέρα Τρίπολης, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι όλες αυτές έχουν συνοδευτεί από νίκες.

Η πρώτη φορά που οι Αρκάδες σημείωσαν τρία γκολ σε ένα ημίχρονο ήταν την περίοδο 2008-09, στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Εργοτέλη. Στις 23/11 ο Τσέζαρεκ είχε σημειώσει χατ τρικ (9’, 36’, 40’) στο πρώτο ημίχρονο στην νίκη με 3-1. Την επόμενη χρονιά, ο Αστέρας πέτυχε την ίδια επίδοση εκτός έδρας, καθώς νίκησε 3-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, κάνοντας πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Ο Τσέζαρεκ άνοιξε το σκορ στο 5’ και ο Έντερ σημείωσε στη συνέχεια δύο γκολ (39’, 42’), για το τελικό 1-3.

Την περσινή ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο, οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές σε ένα ημίχρονο την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Πανιώνιο (3-1). Ο Πουλίδο είχε σημειώσει δύο τέρματα (7’, 41’), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Λαδάκης στο 44’.

Φέτος η χρονιά ξεκίνησε πολύ περίεργα για τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά εξελίσσεται ιδανικά. Στο Κύπελλο η ομάδα ετοιμάζεται να διεκδικήσει μια θέση στον τελικό, φροντίζοντας από νωρίς να βάλει τις βάσεις. Στο πρώτο παιχνίδι στον θεσμό, αντιμετώπισε την Προοδευτική στον Κορυδαλλό στις 21/12, επικρατώντας με σκορ 5-0, σημειώνοντας μάλιστα όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (67’, 76’ Σολάκης, 72’ Μπρέκσα, 78’ Ράγιος, 88’ πέν. Αρσενίεβιτς). Στον επόμενο γύρο, συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο, καθώς επιβλήθηκε 4-1 του ΠΑΣ στα Γιάννινα στις 11/1, σκοράροντας και τα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο (63’ Τσαμπούρης, 66’, 90’ Ράγιος, 79’ Χούλι).

Το σίγουρο είναι πως στις τελευταίες έξι αγωνιστικές ο Αστέρας Τρίπολης αναμένεται να κάνει κι άλλες… ζημιές, καθώς έχει εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία, κυνηγά χωρίς ιδιαίτερο άγχος την έξοδο στην Ευρώπη και πλέον έχει αποκτήσει αυτοπεποίθηση, καθώς στον δεύτερο γύρο κάνει πορεία… πρωταθλητισμού, όντας αήττητος. Και αυτές οι συνθήκες ευνοούν τα πολλά γκολ…

Ολυμπιακός: Τα έσοδα της πορείας μέχρι τον τελικό - Πόσα θα πάρει αν κατακτήσει το Conference League
Γιορτή απόψε στο ΟΑΚΑ για τους θριαμβευτές του Παναθηναϊκού AKTOR!