Τσιώλης: «Νίκη για play off»

Για νίκη που βάζει τον Αστέρα Τρίπολης σε τροχιά play off έκανε λόγο ο Σάκης Τσιώλης, ο οποίος τόνισε πως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άξιζε κάτι καλύτερο.

«Ήταν μια μεγάλη και σπουδαία νίκη που μας βάζει κοντά στα πλέι οφ. Διατηρήσαμε την πρωτιά στον δεύτερο γύρου, όπου έχουμε οχτώ νίκες και μια ισοπαλία. Ο Αστέρας έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και δημιούργησε πολύ όμορφα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφερε την μπάλα στην περιοχή μας. Δημιούργησε ευκαιρίες και σίγουρα δεν ήταν καλό που ο Γεωργιάδης που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ έκανε τόσο νωρίς για εμάς το 2-3. Η εικόνα αδικεί τον ΠΑΟΚ γιατί έτσι όπως παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο δεν δικαιούμασταν την νίκη.

Ετσι είναι το ποδόσφαιρο όμως. Ο ΠΑΟΚ έδειξε την δυναμική της έδρας του, αλλά και πόσο μεγάλη ομάδα είναι. Προηγήθηκε ο αντίπαλος με 3-0, αλλά πίστεψε πως θα γυρίσει το ματς και ενδεχομένως στο δεύτερο ημίχρονο να το δικαιούταν. Ισως ο ΠΑΟΚ δεν περίμενε την επιθετικότητα μας και παίξαμε με τρεις καθαρόαιμους επιθετικούς πίσω από τον Περόνε», δήλωσε αρχικά ο τεχνικός των Αρκάδων.

Σε ερώτηση για το ότι οι παίκτες του Αστέρα έπεφταν συνεχώς κάτω, επισήμανε: «Έχετε δίκιο και αυτή η εικόνα δεν αρμόζει στον Αστέρα. Η αλλαγή του Ναβάρο έγινε αναγκαστική και ο Κουρμπέλης είχε πρόβλημα στο να συνεχίσει από το 80’. Ουσιαστικά παίζαμε με δέκα παίκτες στο τέλος. Σε αυτή την κατάσταση οδηγεί η απειρία και η πίεση να κρατηθεί το αποτέλεσμα».

Τέλος, για το ότι ο Αστέρας «χτύπησε» από την αριστερή πλευρά, εξήγησε: «Στην θέση του Λίνο βάλαμε τον Ναβάρο. Θέλαμε όταν παίρναμε την μπάλα να εκμεταλλευτούμε αυτή την πλευρά. Ενδεχομένως ο Λίνο να είχε περισσότερες βοήθειες».

ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς