Ο Παππάς στο ντέρμπι

Η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας… ρισκάρει, καθώς όρισε τον Ανδρέα Παππά για διαιτητή του ντέρμπι Ολυμπιακού- ΑΕΚ. Ο Αθηναίος διαιτητής που βρίσκεται στον πίνακα της Σούπερ Λίγκας από το 2009, επελέγη στο ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ φέτος δεν διανύει και την καλύτερη του περίοδο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι έχει τεθεί σε διαθεσιμότητα ήδη δύο φορές. Την πρώτη για ένα μήνα μετά το Ξάνθη- Παναθηναϊκός και η δεύτερη για περίπου δύο εβδομάδες μετά το Λεβαδειακός- ΑΕΚ, όπου δεν είχε υποδείξει πέναλτι στους γηπεδούχους. Επίσης έχει διευθύνει το Εργοτέλης- Ολυμπιακός 2-3 και το Ολυμπιακός- Παναιτωλικός 2-0. Συνολικά την τρέχουσα σεζόν έχει «σφυρίξει» 8 παιχνίδια Σούπερ Λίγκας και ένα Κυπέλλου (Πανθρακικός- Αρης 1-2).

Πέρυσι ήταν και στον αγώνα Κυπέλλου ΑΕΚ- Παναθηναϊκός, όπου έληξε με 3-2 υπέρ των «πράσινων». Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε με το περίφημο γκολ του Μίτσελ στο 8' λεπτό των καθυστερήσεων, που χάρισε την πρόκριση στην Ενωση!

Οι βοηθοί θα είναι ο Σωτηρόπουλος, που ήταν και στο ντέρμπι «αιωνίων» του «Γ. Καραϊσκάκης» και ο Τσολάκης που είχε αφήσει με παράπονα τους «ερυθρόλευκους» στο πρόσφατο ματς του Καυτανζογλείου με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας (είχε τεθεί σε διαθεσιμότητα για 25 ημέρες).