Δεν Χ – αμογέλασε κανείς στη Λιβαδειά (videos)

Το πείσμα και η θέληση που κατέθεσαν οι παίκτες του Λεβαδειακού και του Άρη, δεν έφτασαν για να τους δώσουν  τη νίκη.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί ούτε τους γηπεδούχους, ούτε και τους φιλοξενούμενους.
Ο μεν Λεβαδειακός έχασε  εκ νέου έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην Super League, ο δε Άρης, απώλεσε τις όποιες ελπίδες του για τη συμμετοχή του στα  play off, για την έξοδο στην Ευρώπη.
Οι Βοιωτοί ωστόσο είχαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πάρουν τη νίκη, όταν οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Λισγάρα και στην επαναφορά ο Κόρμπος σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Λεβαδειακός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Άρη, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στον Άρη.
Ο Λεβαδειακός εκτός από τα δέκα πρώτα λεπτά κατά τα οποίο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ένα καλό σουτ του Ναπολεόνι στο 5΄, υποχρεώνοντας τον Βελλίδης να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, δεν κατάφερε να παρακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του.
Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν την άμυνα των Βοιωτών και δικαιώθηκαν στο 35΄ με το γκολ του Γιαννιώτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για την ολική ανατροπή.
Στα πρώτα 15 λεπτά είχαν απόλυτη υπεροχή και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Φαβάλι στο 54΄, διαμορφώνοντας το σκορ σε 1-1.
Από το 60 λεπτό και μετά, ο Άρης ανέβασε αισθητά το ρυθμό του και έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν στο 73΄ο Καπετάνος με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, σε σέντρα του Ούμπιντες, δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Λαζαρίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα πάνω στον Δημήτρη Παπαδόπουλο – έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Λεβαδειακού – αλλά έφτασαν ξανά πολύ κοντά στο 2-1.
Στο 81΄ ο Μίσελ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Ούμπιντες με κοντινό σουτ υποχρέωσε τον Λαζαρίδη να αποκρούσει εντυπωσιακά.
Ο Λεβαδειακός αν και αγωνίστηκε για περισσότερο από 16 λεπτά με παίκτη παραπάνω, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή, αφού οι ποδοσφαιριστές του Άρη κάθε άλλο παρά κατέθεσαν τα όπλα, αν και στο 93΄έχασε πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τους Λισγάρα και Κόρμπο.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας εδώ.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_LEVADIAKOS_ARIS_180112{/akamai}

Basket League: Συνελήφθη ξένος παίκτης για ενδοοικογενειακή βία
Παναθηναϊκός: Χωρίς Παλάσιος, αλλά με Αϊτόρ στη Λαμία – Η αποστολή του Φατίχ Τερίμ
Στέφανος Τσιτσιπάς: Για την πρόκριση στον τελικό του Barcelona Open – Ώρα και κανάλι με Λάγιοβιτς
Formula 1: Poleman ο Φερστάπεν με επιβλητικό τρόπο! – Έκανε το «1-2» η Red Bull