Αναστόπουλος: «Θα αλλάξουμε τροπάριο»

Αν και συνήθως αποφεύγει να σχολιάζει τις διαιτητικές αποφάσεις, ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε μια εξαίρεση και με τον τρόπο του διαμαρτυρήθηκε για τη διαιτησία του Αρετόπουλου στο ματς με τον Ατρόμητο.

Ο προπονητής του ΟΦΗ παραπονέθηκε, αλλά σε ήρεμο ύφος και χωρίς να ξεφύγει. Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, στάθηκε στη φάση του οφσάιντ του Μάντζιου στο πρώτο ημίχρονο, στο πέναλτι του Βάντο που δεν δόθηκε στο δεύτερο, ενώ αναφέρθηκε στις πολλές χαμένες ευκαιρίες των Κρητικών.

Αφού ευχήθηκε χρόνια πολλά και καλή χρονιά, ο Αναστόπουλος ξεκίνησε τις δηλώσεις του λέγοντας:

«Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος. Προηγήθηκε και είχε ευκαιρίες και για άλλο γκολ. Σταθήκαμε τυχεροί που δεν δεχθήκαμε δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ανεβάσαμε κατακόρυφα την απόδοσή μας. Θέλω να σταθώ στη φάση του Βάντο, που ήταν πέναλτι. Ο συγκεκριμένος διαιτητής, με τον οποίο είχαμε προβλήματα και στο παιχνίδι με την Ξάνθη, αλλοίωσε το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο δε, ο Μάντζιος έφυγε δύο μέτρα πίσω από τους αμυντικούς του Ατρομήτου, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και μάλιστα δέχθηκε και κίτρινη κάρτα, επειδή σούταρε πάνω στην κίνηση. Αν και μείναμε με δέκα παίκτες, εξακολουθήσαμε να πιέζουμε. Χάσαμε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Παπουλή, θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Κρατάμε την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου και στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο ματς με τη Δόξα Δράμας. Εκτίμησή μου, πάντως, είναι ότι όταν δεν μιλάς για τη διαιτησία, θεωρείται αδυναμία. Γι αυτό κι εμείς θα τηρήσουμε διαφορετική στάση από εδώ και στο εξής».

Σε ερώτηση για την αστοχία των ποδοσφαιριστών του, ο Αναστόπουλος τόνισε ότι «είναι αλήθεια ότι βοηθήσαμε τον Ατρόμητο με τον τρόπο μας, γιατί δεν γίνεται σε ένα εκτός έδρας ματς να χάνεις τόσες ευκαιρίες. Εχουμε μια δυσκολία στο γκολ στα τελευταία παιχνίδια, αλλά θα βρούμε τη λύση. Το ανησυχητικό θα ήταν να μην κάναμε φάσεις».

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!