Προσπέρασε με Μαρκόφσκι η Ξάνθη (photos+videos)

Νικηφόρα ξεκίνησε τη χρονιά η Ξάνθη που με δύο γκολ του Μαρκόφσκι ανέτρεψε το 1-0 του Εργοτέλη και επικράτησε με 2-1 μέσα στο Παγκρήτιο.

Η ακριτική ομάδα ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλέον κάνει όνειρα Ευρώπης, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρβο επιθετικό που με δύο γκολ (49’, 76’) έδωσε τη νίκη επί του Εργοτέλη, που είχε προηγήθηκε με γκολ του Κατσικοκέρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των Κρητικών στην έδρα τους, που έχασαν και από τον Ολυμπιακό φέτος.

Με αρκετή όρεξη για ποδόσφαιρο παρατάχθηκαν Εργοτέλης και Ξάνθη στο Παγκρήτιο, με τον καιρό να είναι ιδανικός, καθώς είχε λιακάδα και καλή θερμοκρασία. Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος στα πρώτα λεπτά, με τους Κρητικούς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους Ακρίτες να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με τους Λεάλ και Κατσικοκέρη, ενώ η Ξάνθη έχασε ευκαιρίες με τον Μαρκόφσκι. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, ωστόσο οι ομάδες δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Φραγκουλάκης έκλεψε την μπάλα στον χώρο της κέντρου, έδωσε στον Κατσικοκέρη, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Λεάλ, και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Κάκος σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κατσικοκέρης έχασε στο 47’ την ευκαιρία να κάνει το 2-0 και στο 49’ ο Μαρκόφσκι με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση από σέντρα του Μπέρτου, ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Εργορτέλης αύξησε την πίεσή του και κυνήγησε το γκολ, ωστόσο ο Βιβιανί επενέβη σωστά όποτε χρειάστηκε. Οι Ακρίτες προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές στο 76’ ο Μπέρτος έδωσε στον Πόι, ο οποίος από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μαρκόφσκι και πάλι με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, ενώ η Ξάνθη να κρατήσει μπάλα και να προσπαθήσει να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ. Ωστόσο το 1-2 διατηρήθηκε ως το τέλος, με την ακριτική ομάδα να παίρνει μια σημαντική νίκη που την ανεβάζει στην τέταρτη θέση.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ERGOTELIS_KSANTHI{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το Εργοτέλης-Ξάνθη

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»