Βαθμός «χρυσάφι» για την Κέρκυρα (video+photos)

Η Κέρκυρα κατάφερε να αποδράσει από το «Γεντί Κουλέ» με έναν πολύτιμο βαθμό, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον ΟΦΗ.

{textlink02}

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να λυγίσουν τους μαχητικούς Φαίακες, οι οποίοι θα επιστρέψουν στο νησί τους με έναν βαθμό «χρυσάφι»!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να σημειωθούν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Τόσο ο Ρόι Κάρολ του ΟΦΗ, όσο ο Μάριο Γκαλίνοβιτς της Κέρκυρας, δεν χρειάστηκε να προβούν σε ιδιαίτερα δύσκολες επεμβάσεις, κρατώντας ανέπαφες τις εστίες τους χωρίς άγχος και κόπο.

Ο ΟΦΗ στα πρώτα 45 λεπτά είχε την υπεροχή, η οποία όμως δεν του έφτασε για να του αποφέρει το γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο του για την κατάκτηση της νίκης.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Αναστόπουλου, ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των αντιπάλων τους.
Από την άλλη πλευρά, οι Φαίακες, προσπάθησαν να εγκλωβίσουν τους γηπεδούχους και τα κατάφεραν. Είχαν καλές τοποθετήσεις κυρίως στην αμυντική τους γραμμή, κρατώντας μακριά από την εστία τους, τις επικίνδυνες καταστάσεις, που επιχειρούσαν να δημιουργήσουν οι Κρητικοί.

Στο δεύτερο 45λεπτο, το σκηνικό άλλαξε. Μέχρι το 65ο λεπτό, το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό, αλλά από κει και μετά, ο ΟΦΗ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, αναζητώντας το γκολ.

Αυτός ήταν ίσως ο λόγος, για τον οποίο οι Κερκυραίοι σε ορισμένες περιπτώσεις, επιστράτευσαν το σκληρό παιχνίδι για να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους.
Στο 66΄ο Βερόν από καλή θέση έστειλε την μπάλα να περάσει λίγα μέτρα άουτ από το αριστερό δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κάλαϊτζιτς  σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Πολύ καλή στιγμή σημειώθηκε και στο 82΄, όταν ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε αρχικά σουτ του Μάντζιου από επίκαιρη θέση και στη συνέχεια μπλόκαρε σταθερά νέο σουτ του Σουμπίνιο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων, διατηρήθηκε σε… ψηλές στροφές,  μέχρι το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Παππά, με το τελικό 0-0, να μην τους αφήνει ικανοποιημένους, σε αντίθεση με τους κερκυραίους, που αποχώρησαν από το γήπεδο με χαμόγελα.

Θυμηθείτε την εξέλιιξη του αγώνα, λεπτό προς λεπτό, πατώντας ΕΔΩ.