«Σκόνταψε» πάνω στον «Ελέ» (photos+video)

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του ο Λεβαδειακός που αν και καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έμεινε στο 0-0 με τον Πανιώνιο στη Λιβαδειά.

{textlink02}

Ο λόγος ήταν πως όλες οι προσπάθειές του σκόνταψαν πάνω στον Δημήτρη Ελευθερόπουλο που αν και ταλαιπωρήθηκε από ίωση, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Φαβάλι στο 20ό λεπτό.

Από την πλευρά του ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και διατήρησε έτσι και την παράδοση που τον θέλει να μην φεύγει με διπλό από τη Λιβαδειά.

Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που βγήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα, προκειμένου να κάνει πιο εύκολα τα πράγματα στη συνέχεια. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους γηπεδούχους στο 7’ αλλά το σουτ του Κόρμπου δεν προκάλεσε κάποια ανησυχία στον Ελεθευρόπουλο.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, ο Λεβαδειακός βρέθηκε μία… ανάσα από το γκολ, όταν ο Βασιλείου μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον επερχόμενο Φαβάλι, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιώνιου.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος προσπάθησε να απειλήσει, κυρίως λόγω λάθους εκτίμησης του Κυριακίδη. Ο πορτιέρο των «πράσινων» δεν έκανε σωστή εκτίμηση της φάσης, δίνοντας την ευκαιρία στον Κούτσι να πάρει τη μπάλα, ο τελευταίος θέλησε να σουτάρει, αλλά καθυστέρησε, δίνοντας την ευκαιρία στον Κυριακίδη να επιστρέψει στη θέση του και με διπλή επέμβαση να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους για ένα τέρμα, ωστόσο «έπεσαν» πάνω στον πολύ καλό Ελευθερόπουλο, ο οποίος ενήργησε σωστά στο 29’ σε κοντινό πλασέ του Ζουρούδη, ενώ ήταν σε σωστή θέση στο 41’ και μπλόκαρε την κεφαλιά του Λισγάρα.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Λεβαδειακό να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του πορτιέρο του Πανιώνιου, με αποτέλεσμα να απειλεί από μακρινή απόσταση.

Στο 49’ ο Ζουρούδης έκανε το δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «φωνάζουν» για πέναλτι, όταν ο Ζουρούδης και πάλι, έκανε το γύρισμα προς την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσότσαλιτς, ωστόσο ο διαιτητής Κάκος έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση, μια και ήταν κολλημένο στο σώμα του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πανιώνιος θέλησε να απειλήσει, αλλά το σουτ του Κούτσι μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Λισγάρας. Από την εκτέλεση ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, δείγμα του άγχους που είχαν οι δύο ομάδες για τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά, ο Λεβαδειακός έγινε πιο… δραστήριος, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει άμεσα την εστία του Ελευθερόπουλου, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το «λευκό» 0-0.

Θυμηθείτε τις φάσεις και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την προσέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Γουέστ Χαμ: Θέλει «βόμβα» με Μουρίνιο