Με... σβηστές μηχανές η SKODA, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (photos+videos)

«Χτυπώντας» σε καίρια σημεία, η SKODA Ξάνθη πήρε σπουδαίο «διπλό»  απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, χάρις στα τέρματα των Εντιμάρ (31’) και Μαρκόφσκι (52»0. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να… επιστρέψουν με νίκη, με αποτέλεσμα να μείνουν στους 9 βαθμούς.

Με σαφώς επιθετικές διαθέσεις βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες, οι οποίες θέλησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να διώξουν το άγχος. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους γηπεδούχους, όταν στο 9’ ο Μπακαγιόκο απείλησε την εστία του Βιβιανί, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μάλιστα, στη συνέχεια, οι «κυανόλευκοι» αύξησαν την πίεσή τους, ωστόσο, ο πορτιέρο της Ξάνθης φώναξε «παρών» όποτε χρειάστηκε. Από την άλλη… πλευρά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση, χωρίς ωστόσο να έχουν «καθαρό» μυαλό.

Πάντως, οι Ακριτές ευτύχησαν να προηγηθούν, στο 31’ χάρις στο εξαιρετικό σε εκτέλεση χτύπημα φάουλ του Εντιμάρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό «γάμα» της εστίας του Φεγκρούς, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει. Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, το τέρμα έδωσε άλλη… πνοή στην Ξάνθη, η οποία έλεγξε την αναμέτρηση, μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν άμεσα το τέρμα της ισοφάρισης, όμως στο 51’ ο Βιβιανί αντέδρασε σωστά σε κοντινή κεφαλιά του Μπουζίντ.

Μάλιστα, στην αμέσως επόμενη φάση, η Ξάνθη «χτύπησε» και πάλι, καθώς ο Μαρκόφσκι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε έναν ελιγμό, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Πάντο που έπεσε για το τάκλιν και κατέληξε στην εστία του Φεγκρούς, με τους Ακρίτες να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0).

Στη συνέχεια, ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να πετύχει ένα τέρμα που θα του έδινε και πάλι ελπίδες για να διεκδικήσει κάτι καλό από τον αγώνα, όμως, η νευρικότητα των παικτών ήταν έκδηλη, οι οποίοι δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις φάσεις που δημιουργούσαν.

Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στους γηπεδούχους, όταν ο Κουέβας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο 83’, αλλά έκανε άσχημο τελείωμα. Έτσι, φτάσαμε στο τέλος, όπου η Ξάνθη πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PAS_JANTHI.flv{/akamai}

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας την πρόσφερε το Onsports πατώντας εδώ.