Ντεμπούτο για… φίλημα ο Μαρτίν!

Εκλεψε την παράσταση ο Χουάν Εντουάρντο Μαρτίν στην φιλική αναμέτρηση της Κέρκυρας με τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1). Στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα των Φαιάκων, ο Αργεντινός αμυντικός τίναξε μια φορά τα δίχτυα, είχε ένα δοκάρι και κάνει τους ανθρώπους της νησιώτικης ομάδας να «τρέχουν» (για ευννόητους λόγους) για την άμεση έκδοση του δελτίου του! Ο ΠΑΣ προηγήθηκε με κεφαλιά του Μπεσέρα στο 3΄και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του δαιμόνιου Μαρτίν στο 60΄.

Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της Κέρκυρας πέρασε στο παιχνίδι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου (καταχειροκροτήθηκε από τους περίπου 300 θεατές) ενώ στην πρώτη του κιόλας επαφή με την μπάλα… βρήκε δοκάρι.

Συγκεκριμένα στο 46΄μετά από εξαιρετική σέντρα του Κοντοδήμου και κεφαλιά του Αργεντινού γκολεαδόρ, η μπάλα χτύπησε στην συμβολή των δοκών. Ο Μαρτίν πήρε το… αίμα του πίσω 14 λεπτά αργότερα. Στο 60΄έπειτα από σέντρα του Χαμπλ με εντυπωσιακή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ταμπάση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι με το «καλησπέρα» κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ζαϊρί (επέστρεψε στην αποστολή και στην ενδεκάδα του ΠΑΣ) με εξαιρετική επέλαση και σέντρα από τα δεξιά σημάδεψε το κεφάλι του Μπεσέρα ο οποίος από κοντά νίκησε τον Γκαλίνοβιτς (1-1).

Η Κέρκυρα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α΄ημίχρονο και έχασε καλές ευκαιρίες να σκοράρει με τους Χαμπλ (11΄), Ιωάννου (30΄- 44΄ ), Οσμάν (38΄).

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε. Οι Φαίακες είχαν την υπεροχή ισοφάρισαν όπως προαναφέραμε με τον Μαρτίν στο 60΄, ωστόσο παρά τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν δεν κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γκαλίνοβιτς (46΄Αναστασόπουλος), Σακελλαρίου (46΄Κοντοδήμος) Βενέτης (65΄Βέντσελ), Γραμμόζης (76΄ Γιάντσης), Αγρίτης (46΄Λόβιν), Μαϊστόροβιτς (82΄Ζιάμπαρης), Χαμπλ (82΄Παρασκευάϊδης), Όσμαν (79΄Ηλιάδης), Μαζνόφ (46΄Μαρτίν), Γκουστάβο, Ιωάννου (65΄Μπάρκογλου).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κηπουρός (46΄ Ταμπάσης), Λίλα, Κώτσιος, Τζημόπουλος (62΄Κυριάκος), Κεϊτά (83΄Τσάνης), Μπεσέρα (62΄Σκούφαλης), Γεωργίου (62΄Ανδράλας), Μπουζίντ (62΄ Τζάνης), Οικονόμου, Ζαϊρί (62΄Βίλα), Μ. Μπακαγιόκο (62΄Κουέβας).

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ

Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια