400άρης ο «Σάλπι»

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης έφτασε στον χθεσινό αγώνα με τον Παναθηναϊκό τις 400 επίσημες  εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά δε μπόρεσε να το πανηγυρίσει όπως θα ήθελε.

Ο Σαλπιγγίδης έκανε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την φανέλα του ΠΑΟΚ στις 30 Σεπτεμβρίου του 1999 σε παιχνίδι του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ κόντρα στην Λοκομοτιβ Τιφλίδας, μπαίνοντας ως αλλαγή και σκοράροντας στο 88' λεπτό για το τελικό 2-0. Ντεμπούτο στην Α' Εθνική έκανε στις 25 Αυγούστου 2001 σε αγώνα ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός 4-1. Πρώτο του τέρμα στην Α' Εθνική σε αγώνα ΌΦΗ- ΠΑΟΚ όπου ο Δικέφαλος νίκησε 3-0 με το με τον Σαλπιγγίδη να σκοράρει στο 47' λεπτό γράφοντας το τελικό σκορ.

Έχει αγωνιστεί με την φανέλα του ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα 124 και έχει σημειώσει 56 γκολ. Επιπλέον έχει φορέσει 119 φορές την φανέλα του Παναθηναϊκού πετυχαίνοντας 46 τέρματα. Έχει περάσει και από την Καβάλα με 25 γκολ σε 43 εμφανίσεις, αλλά και από την Λάρισα όπου σε 7 αγώνες δεν κατάφερε να βάλει κάποιο γκολ. Επιπλέον έχει αγωνιστεί σε 39 αγώνες Κυπέλλου και 68 αγώνες στην Ευρώπη.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ