Η «προίκα» της ισοπαλίας με τον Αρη

«Αν δεν μπορείς να κερδίσεις ένα ματς, φρόντισε τουλάχιστον να μην το χάσεις…» αναφέρει ένας από τους άγραφους κανόνες του ποδοσφαίρου και υπό αυτό το πρίσμα, στον Εργοτέλη έμεινε γλυκιά γεύση από την αναμέτρηση με τον Αρη.

Η κρητική ομάδα απέφυγε στα χασομέρια την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και κρατάει «προίκα» τον χαρακτήρα που έδειξε και την δίψα να ανατρέψει την εις βάρος της διαμορφωθείσα κατάσταση, κάτι που δεν συμβαίνει για πρώτη φορά στην φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Στο ματς της πρεμιέρας με τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη, το γκολ του Σίλβα Τζούνιορ στο φινάλε έσωσε την παρτίδα για τους «κιτρινόμαυρους» και τους έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Καραγεωργίου κέρδισε τον ΠΑΟΚ (2η αγωνιστική) με 2-1 στο Παγκρήτιο, πετυχαίνοντας, μάλιστα δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά (85΄και 87΄) της αναμέτρησης.

Για να φτάσουμε στην αναμέτρηση με τον Αρη, όπου ο Εργοτέλης ανέτρεψε για τρίτη φορά φέτος εις βάρος του σκορ.

«Ενώ είχαμε τις δυνατότητες να καθαρίσουμε το παιχνίδι, γιατί φτάσαμε στο σημείο να χάνουμε και να ισοφαρίσουμε στις καθυστερήσεις;» αναρωτήθηκε ο Καραγεωργίου ενώπιον των ποδοσφαιριστών του στα αποδυτήξρια μετά το τέλος του αγώνα, επιβραβευόντας τους ωστόσο για το γεγονός ότι δεν παράτησαν το παιχνίδι και πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση.

Στα θετικά του αγώνα με τον Αρη ωστόσο, εκτός από τον βαθμό και τον χαρακτήρα της κρητικής ομάδας, περνάει και η επανεμφάνιση του Σέρχιο Λεάλ. Ο Ουρουγουανός επιθετικός έδειξε στα 35 λεπτά της συμμετοχής του, πόσο σημαντική ήταν η απουσία του (ελέω τραυματισμού) στα προηγούμενα παιχνίδια.

Να μην ξεχάσουμε και την θεαματική μεταμόρφωση του αγωνιστικού χώρου στο Παγκρήτιο Στάδιο μέσα σε διάστημα μόλις 18 ημερών. Παρά την καταρρακτώδη βροχή, η άριστη κατάσταση του νέου χλοοτάπητα, επέστρεψε στους παίκτες των δύο ομάδων να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι… πόλο όπως συνέβη πολλές φορές στο παρελθόν σε άλλες αναμετρήσεις κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Οσο για τις αρνητικές πλευρές της αναμέτρησης με τον Αρη, πέρα από τους δύο βαθμούς που πετάχτηκαν στο... κρητικό πέλαγος; Η άχρωμη και άνευρη παρουσία του Βασίλη Κουτσιανικούλη (για μια ακόμη φορά παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών) και η κακή εμφάνιση του Τόμας Βίσιο με αποκορύφωμα την αποβολή του στο 81΄.

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague