«Νικήσαμε και το άγχος μας»

Ο Νίκος Καραγεωργίου έμεινε ικανοποιημένος από την  νίκη της ομάδας του, αλλά είχε μερικά παράπονα για την αγωνιστική παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο.

«Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας. Μετά τα δύο γκολ που σημειώσαμε η ομάδα μου είχε λίγο άγχος, παρουσιαστήκαμε κομμένοι, χωρίς να καταλάβω το γιατί. Σημασία είχε που κερδίσαμε όμως.

Η προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ καλή. Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε τον αγώνα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Τελικά αυτό έγινε με το γκολ του Τζούνιορ, που ήταν ένας συνδυασμός ικανότητας και τύχης.  Δε διαχειριστήκαμε το παιχνίδι  όπως θα ήθελα μετά το δεύτερο γκολ. Δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτό το κομμάτι. Εχουμε έξι ημέρες να ασχοληθούμε με αυτό το παιχνίδι».

Για το αν μετά απ’ αυτή τη νίκη εξασφαλίστηκε η παραμονή και πλέον η ομάδα έχει ως στόχο τα πλέι οφ ο Καραγεωργίου τόνισε: «Έχουμε μπροστά μας πολλά παιχνίδια. Τα περισσότερα βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού. Στόχος μας είναι να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και μετά θα μιλήσουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια για την παραμονή, αλλά και θα βάλουμε ψηλότερα τον πήχη».

Για την εμφάνιση της ομάδας του μετά το δεύτερο γκολ που σημείωσε: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποια καλά πεντάλεπτα, ενώ υπήρχαν και στιγμές που ο Πανιώνιος μας δημιούργησε προβλήματα. Έχασε κάποιες ευκαιρίες ο Μπουντιμίρ κι αυτό δεν ήταν καλό, καθώς θα πρέπει να πετύχει ένα γκολ για να αλλάξει η ψυχολογία του.

Στη συνέχεια χάναμε την μπάλα με μεγάλη επιπολαιότητα, χωρίς να πιεζόμαστε. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Προφανώς λόγω τους άγχους. Αυτή είναι η αίσθησή μου».

Για το αν ο Τζούνιορ θα παραμείνει στην ομάδα, καθώς λήγει το συμβόλαιό του: «Ο Τζούνιορ είναι ένα από τα βασικά στελέχη μας. Δεν μπορώ όμως να πω κάτι καθώς λήγουν τα συμβόλαια 5-6 παικτών και δεν είναι σωστό να μιλήσω για έναν  παίκτη ξεχωριστά».

Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ