Φιλική ισοπαλία για Εργοτέλη στα Χανιά

Ισόπαλος 2-2 αναδείχτηκε ο Εργοτέλης στο φιλικό με τον ΑΟ Χανιά, σε παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (9/10) στο γήπεδο των Περιβολίων.

Οι Χανιώτες φρόντισαν να αιφνιδιάσουν τους «κιτρινόμαυρους» και στο 15’ ο Αντωνόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Σαρρή προς τον Καβουσάκη και με πλασέ έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου αύξησαν την πίεση για να πετύχουν ένα γκολ και στο 35’ ο Καρέλης με κεφαλιά είχε δοκάρι. Το τέρμα της ισοφάρισης λήρε στο 45’ τον Ρέντζα να κάνει με πλασέ το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, με τους Κατσικοκέρη και Καρέλη να αποτελούν μόνιμες πηγές κινδύνου για την εστία των Χανίων. Ωστόσο, στο 65’οι Χανιώτες είχαν δοκάρι σε σουτ του Ανωγειανάκη. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από σουτ του Μπρούνο, ο Ευαγγέλου πήρε το… ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ σημείωσε το 1-2. Στις καθυστερήσεις όμως, ο ΑΟ Χανιά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, χάρη σε πλασέ του Βεστάκη.

Ο Εργοτέλης έχει προγραμματίσει και νέο φιλικό με τον Ολυμπιακό Χερσονήσου τη Δευτέρα το απόγευμα.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης (73’ Ευστρατίου), Μοχώνης (82’ Καλπάκης), Καμπλιώνης, Κορδονούρης (75’ Τάντσης), Τσιμπανάκος (64’ Βουρβαχάκης), Αντωνόπουλος (82’ Τσαρτσίδης), Σελινιωτάκης (69’ Παπαδάκης), Ανωγειανάκης (75’ Στυλιανάκης), Τζανάκης (64’ Βεστάκης), Αργυρίου (82’ Κατάκης), Βαρουξάκης (64’ Μπρατσιάνι).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Σασιασβίλι (67’ Γιαλούσης), Νταντόμο, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Κυριακίδης, Ολίσε (46’ Μπρούνο), Φραγκουλάκης (69’ Κανδηλάκης), Ρέντζας, Καρέλης, Κατσικοκέρης (69’ Ευαγγέλου).