Βαλβέρδε: «Δεν είχαμε ένταση στο δεύτερο ημίχρονο»

Στο δεύτερο ημιχρόνο, στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν είχε την απαιτούμενη ένταση, στάθηκε ο Βαλβέρδε, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα με τον Εργοτέλη.

Σε δύο ημίχρονα… χώρισε ο Ερνέστο Βαλβέρδε το παιχνίδι με τον Εργοτέλη. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε, όπως ο ίδιος είπε, ένα καλό ημίχρονο στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο δεν είχε την ίδια ένταση.

«Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο μέρος ήμασταν καλοί . Είχαμε τον έλεγχο της μπάλας, είχαμε ταχύτητα και ένταση. Έτσι εξηγείται και το 2-0 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος πληρώσαμε το γεγονός ότι μπήκαμε χωρίς ένταση. Αυτό, αντίθετα, το έκανε ο Εργοτέλης. Στην αρχή ήμασταν κακοί στον έλεγχο του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο ένα γκολ διαφορά», είπε χαρακτηριστικά και συνέχισε: «Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε η ίδια ένταση με την αντίστοιχη του πρώτου μέρους. Δεν δυσκολευτήκαμε όμως πάρα πολύ, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του αγώνα, που κάναμε πολλά λάθη. Κάναμε μόνο μια καλή ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο, αυτή του Τζεμπούρ. Γενικά, δεν ήμασταν στο ίδιο επίπεδο με το αντίστοιχο του πρώτου μέρους και ειδικότερα στα πρώτα δέκα λεπτά.

Ίσως νομίζαμε ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό ο Εργοτέλης κατά κάποιο τρόπο το εκμεταλλεύτηκε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι».

Ερωτηθείς για το παιχνίδι με την Άρσεναλ, επισήμανε: «Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι το πρωτάθλημα. Το Champions League είναι κάτι επιπλέον. Οσο για το παιχνίδι με την Άρσεναλ, γνωρίζουμε πως παίζουμε με μια από τις καλύτερες ομάδες στη Ευρώπης. Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε καλά και να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα».

Για το πότε θα είναι ο Ολυμπιακός 100% έτοιμος, σημείωσε: «Κάθε χρόνο τέτοια εποχή μου κάνετε την ίδια ερώτηση, για το πότε θα είναι έτοιμη η ομάδα. Ολοι θέλουμε έναν Ολυμπιακό, που να παίζει ωραία 90 λεπτά και να κερδίζει, αλλά δεν παίζουμε μόνοι μας, παίζει και ο αντίπαλος».

Τέλος, για το αν θα είναι έτοιμοι οι Φέισα και Γέστε για το παιχνίδι με την Αρσεναλ, υπογράμμισε: «Ο Φέισα πιστεύω πως θα είναι έτοιμος, για τον Γέστε έχω μια αμφιβολία. Η συμμετοχή τους θα κριθεί στις επόμενες δύο προπονήσεις».

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον