Με τον Αστέρα η παράδοση

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2011 11.50

Είναι η έβδομη φορά που οι δύο ομάδες θα βρεθούν την Κυριακή αντιμέτωπες σε αγώνα πρωταθλήματος στη Σούπερ Λίγκ και η παράδοση ευνοεί τον Αστέρα, που κέρδισε δύο φορές, έναντι μία του Ατρόμητου, ενώ τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Ο Αστέρας κέρδισε στις 23 Δεκεμβρίου 2007 (3.671 εισιτήρια) στην Τρίπολη 1-0 με κεφαλιά του Πατρίκ Ζουντί στο 78ο λεπτό. Ήταν το μοναδικό τέρμα που σημείωσε ο διεθνής ποδοσφαιριστής (από την Μπουργκίνα Φάσο) στην κορυφαία εθνική κατηγορία με τη φανέλα του Αστέρα και μάλιστα με κεφαλιά. Προπονητής του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Βραζιλιάνος Πάολο Κάμπος, που κέρδισε τον Αργεντινό τεχνικό του Ατρομήτου Γκιγιέρμο Όγιος.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι, ο Αστέρας κέρδισε στις 6 Απριλίου 2008 (2.421 εισιτήρια) 2-0 και μαζί με τον Ατρόμητο κέρδισε και τον πρώην προπονητή του Πάολο Κάμπος. Προπονητής της ομάδας του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι ήταν ο Έλληνας Παναγιώτης Τζαναβάρας. Τα γκολ του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι είχαν σημειώσει οι Τσέζαρεκ (80ʼ) και Νταμόντε (83ʼ).

Την αγωνιστική περίοδο 2009-2010, ο Αστέρας ηττήθηκε στην Τρίπολη 1-2 στις 24 Οκτωβρίου 2009 (1.473 εισιτήρια). Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με δύο τέρματα που σημείωσαν οι Αναστασάκος (31ʼ), Περόνε (46ʼ), ενώ ο Αστέρας μείωσε στο 81ο λεπτό με τέρμα του Καούνου. Προπονητής του Αστέρα σε εκείνο το παιχνίδι ο Αργεντινός Μάριο Γκόμες και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Περιστέρι, ο Αστέρας πήρε ισοπαλία 0-0 στις 21 Φεβρουαρίου 2010 (2.301 εισιτήρια). Προπονητής του Αστέρα ο Βαγγέλης Βλάχος και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011, ο Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος στην Τρίπολη 1-1 στις 2 Οκτωβρίου 2010 (2.374 εισιτήρια). Το σκορ άνοιξε στο 16ʼ ο Πουλίντο με κεφαλιά και ισοφάρισε στο 53ʼ ο Καραλής με σουτ. Προπονητής του Αστέρα ο Βαγγέλης Βλάχος και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.

Στον αγώνα του δεύτερου γύρου στο Περιστέρι, ο Αστέρας πήρε ισοπαλία 0-0 στις 30 Ιανουαρίου 2011 (2.237 εισιτήρια). Προπονητής του Αστέρα ο Παύλος Δερμιτζάκης και του Ατρόμητου ο Γιώργος Δώνης.