Γκολ «χρυσάφι» από τον Τζεμπούρ (videos)

Τα οκτώ γκολ έφτασε με την φανέλα του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ραφίκ Τζεμπούρ με αυτό που πέτυχε χθες (18/09) κόντρα στην SKODA Ξάνθη.

Το ότι ο Ραφίκ Τζεμπούρ είναι… γεννημένος σκόρερ είναι γνωστό!

Ο διεθνής Αλγερινός επιθετικός του Ολυμπιακού έχει… προλάβει να σκοράρει, ήδη, οκτώ φορές σε ματς πρωταθλήματος με την φανέλα της ομάδας του Πειραιά, από τον περασμένο Ιανουάριο, όταν αποκτήθηκε ως ελεύθερος.

Ο Τζεμπούρ αγωνίστηκε για 11η φορά με την φανέλα του Ολυμπιακού σε ματς της Super League, χθες (18/09) κόντρα στην SKODA Ξάνθη, φτάνοντας ήδη τα 8 γκολ!

Ποσοστό ευστοχίας, δηλαδή, που «αγγίζει» το 80% για τον «Τρομοκράτη», ο οποίος φαίνεται ότι έχει βρει την ομάδα, που του ταιριάζει!..

Αυτό που αξίζει να υπογραμμιστεί είναι ότι τα μισά γκολ του Τζεμπούρ στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό είναι καθοριστικής σημασίας κι έχουν δώσει βαθμούς στους «ερυθρόλευκους»!

Το πρώτο κρίσιμο τέρμα του Τζεμπούρ με την φανέλα των πρωταθλητών Ελλάδας σημειώθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 2011, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Άρη. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού είχε ισοφαρίσει σε 1-1 λίγο πριν το φινάλε το α’ ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες να φτάνουν τελικά στη νίκη με 2-1 στην Θεσσαλονίκη.

Μία εβδομάδα αργότερα, στις 19/02, ο Αλγερινός πέτυχε το «χρυσό» γκολ του Ολυμπιακού στο επεισοδιακό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του επί του «αιωνίου» αντιπάλου με 2-1.

Μία από τα ίδια και όταν… μύρισε Άνοιξη για τον «Τρομοκράτη», καθώς στις 03/04 ο Τζεμπούρ σκόραρε με την Καβάλα «γράφοντας» το 2-1 στο 65ο λεπτό, για να φτάσει τελικά ο Ολυμπιακός στη νίκη επί των «Αργοναυτών» με 3-1.

Στο φετινό πρωτάθλημα, ο Τζεμπούρ έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του «με το καλημέρα», καθώς στέλνοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με την SKODA Ξάνθη τη μπάλα στα δίχτυα, έριξε στο… καναβάτσο τους Θρακιώτες και γύρισε τις καρδιές όλων των φίλων του Ολυμπιακού στις θέσεις τους!

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ