Έτσι έχει συνηθίσει να τη νικάει!..

Από τις έξι νίκες σε σύνολο οκτώ αναμετρήσεων με την SKODA Ξάνθη στο καινούργιο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός έχει πάρει τις τέσσερις με σκορ 2-1...

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση…

Αυτό προφανώς ισχύει και στην περίπτωση του Ολυμπιακού με την SKODA Ξάνθη σε ότι αφορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο Φάληρο, από τη μέρα που άνοιξε τις θύρες του το καινούργιο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι Πειραιώτες έχουν υποδεχτεί την ακριτική ομάδα οκτώ φορές από το 2004 και μετά μετρώντας έξι νίκες και δύο ισοπαλίες.

Αυτό που πρέπει να υπογραμμιστεί είναι ότι από τις έξι νίκες του, ο Ολυμπιακός τις τέσσερις τις πήρε με το ίδιο σκορ… Δηλαδή το 2-1, με το οποίο επικράτησε και χθες (18/09).

Αναλυτικά τα τέσσερα ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης», που οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 της SKODA Ξάνθης, είναι τα εξής:

19/8/2006 Ολυμπιακός – SKODA Ξάνθη 2-1 (67’ και 86’ Ριβάλντο – 5’ Μπάρκογλου)

29/12/2007 Ολυμπιακός – SKODA Ξάνθη 2-1 (20’ Λούα Λούα, 59’ Κοβάσεβιτς – 26’ Ρατζίνσκι)

10/1/2009 Ολυμπιακός – SKODA Ξάνθη 2-1 (16’ Λέτο, 19’ Γκαλέτι – 27’ Ζουέλα)

18/9/2011 Ολυμπιακός – SKODA Ξάνθη 2-1 (86’ Πάντελιτς, 90’+5’ Τζιμπούρ – 14’ Μαρσελίνιο)

• Αξίζει να σημειωθεί ότι και στις 19/8 του 2006, ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στη νίκη με 2-1 ανατρέποντας το σκορ, καθώς τότε – όπως και φέτος – οι Θρακιώτες είχαν προηγηθεί με τέρμα στα πρώτα λεπτά αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Τότε ήταν ο Μπάρκογλου στο 5’, φέτος ο Μαρσελίνιο στο 14’. Η διαφορά είναι ότι στο ματς του 2006 ο Ριβάλντο «λύτρωσε» τον Ολυμπιακό στο 86’ διαμορφώνοντας το 2-1, ενώ φέτος στο συγκεκριμένο λεπτό ο Πάντελιτς έφερε το ματς στα ίσα, με τους Πειραιώτες να χρειάζεται να κάνουν… υπομονή μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για ν’ αναστρέψουν ολοκληρωτικά την κατάσταση.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ