Ο ψυχωμένος Σάχα

Είναι κοινώς αποδεκτό πως ένας από τους παίκτες της ΑΕΚ που έδωσε και την ψυχή του στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ήταν ο Σεμπάστιαν Σάχα.

Η ρεβάνς του Κυπέλλου δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Σεμπάστιαν Σάχα καθώς στο 21ο λεπτό αδράνησε στο κόρνερ του Λέτο όπως και οι αμυντικοί της ομάδας δίνοντας την ευκαιρία στον Σισέ να ισοφαρίσει σε 1-1. Επίσης, στο 63’ και πάλι από κόρνερ του Λέτο η εικόνα της ΑΕΚ ήταν η ίδια και ο Βύντρα με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1, σκορ που έδινε την πρόκριση στον Παναθηναϊκό.

Όμως μεταξύ των δυο γκολ, καθώς στο τέρμα του Ζιλμπέρτο Σίλβα δεν είχε ευθύνη, ο Αργεντινός πορτιέρο είχε φροντίσει να δείξει την κλάση του. Στο 40ο λεπτό βρέθηκε απέναντι από τον Σισέ και κατάφερε να νικήσει τον Γάλλο στο τετ α τετ διατηρώντας το 1-1. Επίσης, ιδανική ήταν η αντίδρασή του και σε νέα ευκαιρία του άσου των φιλοξενουμένων όταν στο 57’ διώχνει με το ένα χέρι κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μετά το 1-3 λοιπόν και ενώ απέμεναν περίπου 30 λεπτά αγώνα ο Σάχα φρόντισε να δώσει το έναυσμα για την τελική αντεπίθεση. Δεν ήταν λίγες οι φορές που βγήκε από την περιοχή του με τη μπάλα στα πόδια ώστε να «αναγκάσει» τους συμπαίκτες του να προωθηθούν προς τα καρέ του Καρνέζη.

Δεν θα ήταν λοιπόν άστοχο αν κάποιος θεωρήσει πως ο Λατινοαμερικάνος πορτιέρο ήθελε μια προσωπική «ρεβάνς» ενθυμούμενος τον χαμένο τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό το 2009. Όσοι λοιπόν έχουν στο μυαλό τους εκείνο το ματς θυμούνται ελάχιστα πριν τη λήξη ο Σάχα αντί να προσπαθήσει να κερδίσει χρόνο, καθώς η ΑΕΚ προηγούνταν, έδωσε γρήγορα συνέχεια στο ματς με συνέπεια ο Ολυμπιακός να προλάβει να «κλέψει» τη μπάλα και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντάρμπισιρ.

Μάλιστα με δηλώσεις του αμέσως μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό έδειξε ότι δεν έχει ξεχάσει το συγκεκριμένο παιχνίδι, αντιθέτως μάλιστα. Χαρακτηριστικό ωστόσο είναι πως τόνισε ότι αν υποθέσουμε ότι η μοίρα «χρωστάει» κάτι στην ΑΕΚ τότε η «εξόφληση του χρέους» θα γίνει μόνο αν η ομάδα φτάσει στον τελικό και κατακτήσει το τρόπαιο.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!