Ανεπηρέαστος και πιο έτοιμος ο Βόλος

Αν και οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου δεν γνωρίζουν σε ποια κατηγορία θα αγωνίζονται φέτος, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν 2-0 της Κέρκυρας στο Πανθεσσαλικό.

Η ομάδα του Χάβι Γκράθια, παρά τις όποιες ελλείψεις της, εμφανίστηκε πιο έτοιμη από τους Φαίακες και πήρε τη νίκη, στέλνοντας το μήνυμα πως αξίζει μια θέση στη Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Βολιώτες μπήκαν πιο δυνατά και στο 15’ πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Σέλεζι έκανε την παράλληλη σέντρα, έδιωξαν οι αμυντικοί της Κέρκυρας, όμως η μπάλα στρώθηκε στον Νταρμπιόν, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Γκαλίνοβιτς, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Φαιάκων. Στο 32’, οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, χάρη σε κεφαλιά του Ούμπιντες ύστερα από σέντρα του Μπρέσκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, με τον Μπρέσκα να έχει σουτ στο δοκάρι στο 61’, ύστερα από πάσα του Ούμπιντες. Η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοσή της στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και στο 69’ άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Λαμπρόπουλου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 80’ ο Γιάντσης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαϊστόροβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ζέρης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς κυνήγησαν το γκολ ως το τελευταίο λεπτό, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, νέο σουτ του Λαμπρόπουλου σταμάτησε εκ νέου στο αριστερό δοκάρι.

Διαιτητής: Αρετόπουλος, Τασσιόπουλος, Δαλούκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Τομάς (82’ Ανδρίκος), Κάσκιο (64’ Αλβάρεζ), Νταρμπιόν (87’ Κοτζαθανάσης), Ουμπίντες, Μπρέσκα (84’ Αναστασίου), Ακόστα (87’ Νάκας), Ρόκας (33’ Ζέρης), Σέλεζι, Μαρτίν

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γκαλίνοβιτς (66’ Αναστασόπουλος), Μπουκουβάλας (66’ Γκουστάβο), Σακελαρίου (59’ Κοντοδήμος), Μαϊστόροβιτς, Ζιάμπαρης (46’ Βέντζελ), Οσμάν, Γραμμόζης (46’ Λόβιν), Μετίν (66’ Χαμπλ), Μπάρκογλου (29’ Μαζνόφ), Αγρίτης (59’ Λαμπρόπουλος), Ιωάννου (59’ Γιάντσης)

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!