Σούπερ Χούλι και Εγκον με Γλυφάδα

Φιλική νίκη σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης κόντρα στη Γλυφάδα, επικρατώντας 3-0, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Οσκαρ Φερνάντεθ χρησιμοποίησε τον Μπαντή στη θέση του τερματοφύλακα σε όλο το 90λεπτο, για πρώτη φορά φέτος. Από εκεί και πέρα χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, με τους Χούλι και Εγκόν να κλέβουν την παράσταση στο β' ημίχρονο, όπως και ο Ροτζέριο που πέτυχε δύο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες έπαιζαν καλά και πίεζαν, ωστόσο απείλησαν λίγες στιγμές την εστία της Γλυφάδας. Ενα σουτ του Αρσένιεβιτς στο 32', ήταν η καλύτερη φάση του Αστέρα, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Παγούδης.

Στο δεύτερο μέρος οι «κυανοκίτρινοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και ο Χούλι άνοιξε... λογαριασμό, βάζοντας στο 47' το πρώτο του γκολ στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα του Αστέρα. Στο 49' από σέντρα του Χούλι, η κεφαλιά του Ουσέρο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 70' ο Χούλι πάλι έκανε τη σέντρα, ο Εγκον έδωσε πάσα στον Ροτζέριο κι εκείνος από κοντά έκανε το 2-0. Ο Βραζιλιάνος άσος πέτυχε και το 3-0 στο 87', με τον Εγκον να του δίνει νέα ασίστ κι εκείνος με πλασέ να σκοράρει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Σκόνδρας (54' Έγκον), Κωστούλας (74' Τσουμάγκας), Μπαρτολίνι (54' Λαδάκης), Πιπίνης (60' Φορμίκα), Χουανίτο (78' Πετρούσης), Ουσέρο (54' Κερ), Τσαμπούρης, Αρσενίεβιτς (54' Σέσμα), Ράγιος (61' Ροζέριο), Χούλι.

ΓΛΥΦΑΔΑ: Παγούδης (61' Χώνος), Πετρόπουλος (53' Καραχάλιος, 90' Βασίλος), Τσαμουρλίδης (80' Κόκκαλης), Παπαδήμας, Παραράς, Τσιάτσιος (80' Τσατσάνης), Τουρκοχωρίτης (46' Φέτσης), Κολοτούρος (90' Κρητικός), Τζωρμπατζάκης, Νέτο (46' Αγκιρίμπα), Κάμπας (60' Καζάντζης).

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα