Δημιουργεί παράδοση ο Βιεϊρίνια

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Αντρέ Βιεϊρίνια βάζει το όνομά του στην στατιστική των σκόρερ που πέτυχαν το πρώτο γκολ της ομάδας τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στην ιστορία του ΠΑΟΚ, μάλιστα, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά από καταβολής επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

Το βράδυ της Κυριακής (28/08), ο Πορτογάλος άσος άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό του αγώνα ΠΑΟΚ - Ξάνθη στην Τούμπα και μάλιστα ήταν το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το ίδιο είχε συμβεί και την σεζόν 2009-10 στις 30 Αυγούστου 2009 στον αγώνα ΠΑΟΚ - Λεβαδειακού στην Τούμπα που ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε κερδίσει τους Βοιωτούς με 3-0. Ο Πορτογάλος είχε ανοίξει το σκορ στο 62ο λεπτό.

Την περυσινή σεζόν στις 29 Αυγούστου 2010, ο Βιεϊρίνια «χτύπησε» ξανά, επιτυγχάνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του σε έναν αγώνα που ο ΠΑΟΚ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ μέσα στην Τούμπα από τον Πανσερραϊκό. Ο Πορτογάλος ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας σε κομβικό σημείο του αγώνα (45ο λεπτό) και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-2.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βιεϊρίνια πέτυχε και το πρώτο επίσημο γκολ του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη στη νίκη με 2-0 επί της Βαλερένγκα εκτός έδρας.