Νίκη με ντεμπούτο Ζαϊρί!

Την νίκη με 2-1 πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Ζωσιμάδες» κόντρα στην Σκερντέμπεου. Τα γκολ για τους γηπεδούχους οι Γεωργίου (16΄) και Μπακαγιόκο (26΄).

Νικηφόρο ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα το φιλικό παιχνίδι κόντρα στην πρωταθλήτρια Αλβανίας, Σκερντέμπεου, το οποίο διεξήχθη στο «Ζωσιμάδες».

Ο Στεφάν Ντεμόλ έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για τους παίκτες του πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ζαϊρί, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 76’ και άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Και τα τρία γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο 45λεπτο,  με τους Αλβανούς να προηγούνται στο 14' με τον Ριμπέιρο και τον ΠΑΣ να φτάνει στην ανατροπή με τέρματα του Γεωργίου (16΄) και του Μπακαγιόκο (26΄).

Οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν τους φιλοξενούμενος στην περιοχή τους, με τον Γεωργίου να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 12΄, όταν η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ μετά από σουτ από το ύψος της περιοχής.

Ωστόσο, για ακόμη μια φορά αποδείχτηκε πως οι παροιμίες δεν βγαίνουν τυχαία, (όποιος δεν βάζει γκολ, στο τέλος το δέχεται) καθώς η Σκεντέρμπεου άνοιξε το σκορ με τον Ριμπέϊρο στο 14΄.

Το γκολ φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες του Στεφάν Ντεμόλ, καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Γεωργίου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια στον Σέχι να αντιδράσει.

Το δεύτερο γκολ για τον «Άγιαξ» λίγο έλειψε να έρθει στο 21΄, όταν μετά από ασίστ του Γεωργίου, ο Μπακαγιόκο δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η πίεση έφερε… καρπούς για τον ΠΑΣ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 26΄, ο Μπακαγιόκο αυτή τη φορά δεν αστόχησε και με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπονητές των δύο ομάδων πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές και έπεσε αισθητά ο ρυθμός του αγώνα, με αποτέλεσμα να λείψουν οι σημαντικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Φεγκρούς, Κώτσιος (89' Οικονόμου), Μιχαήλ (89' Γιάκος), Μπουζίντ (66' Ανδράλας), Πατσατζόγλου (57' Κειτά), Λίλα (66' Τζημόπουλος), Μπεσέρα (57' Ντε Βισέντι), Γεωργίου (57' Βίλα), Μπακαγιόκο (74' Κουέβας), Πάντος (74' Κυριάκος), Τζάνης (76' Ζαϊρί).

ΣΚΕΝΤΕΡΜΠΕΟΥ: Σέχι (76' Λάπανι), Μπιτσάϊ, Βράπι, Σουλεϊμάνοβιτς (76' Ταϊλάρι), Μπράτιτς, Μπισκούπ, Μουζάκα (38' Αράπι), Ριμπέϊρο (70' Καμέ), Ράντας, Τζαφάϊ, Γκέρμποβιτς (56' Σκέμπι).

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ