Βαριά ήττα για την Ξάνθη

Την ήττα με 3-0 από τη Μανίσασπορ γνώρισε την Παρασκευή στα Πηγάδια η Ξάνθη, στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Παρουσία περίπου 1.000 οπαδών της, η ακριτική ομάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς μόλις στο 6', ο Γκοκοτσκλάν έφυγε στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι στον Βιβιανί τον οποίο ντρίμπλαρε και πλάσαρε εύστοχα στην κενή εστία. Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 19' έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, εντούτοις στάθηκε άτυχη, καθώς τα διαδοχικά σουτ των Μαρσελίνιο και Μαρκόφσκι σταμάτησαν στα δοκάρια.

Οι επόμενες δύο ευκαιρίες ήρθαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο γκολκίπερ της Μανίσασπορ εξουδετέρωσε ισάριθμες προσπάθειες των Ντάνι και Μαρκόφσκι.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκε δυνατά στην επανάληψη, αλλά Στάσιακ και Βασιλακάκης δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στο 53' ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Μαρσελίνιο δέκα λεπτά αργότερα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μανίσασπορ ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και σημείωσε δύο ακόμα τέρματα με τους Ντε Σόουζα (88') και Προμίς (90'), ενώ είχε και δοκάρι με τον Αχμέτ (87').

Ξάνθη: Βιβιανί, Μπέρτος (81' Μπαξεβανίδης), Εντιμάρ, Βάλλας (73' Σταθάκης), Στάσιακ (73' Κομεσίδης), Ντάνι (78' Μάνταλος), Φλίσκας (46’ Βασιλακάκης), Ντίκα (60' Βλαχοδήμος), Μαρσελίνιο, Πόι, Μαρκόφσκι (60' Σουάνης).

Mανίσασπορ: Αβτσιμπάι, Ακαμιλκο (85' Μπαλιόγλου), Τοκ, Μπαρίς (46’ Τσοκμούζ), Ινσεντεμίρ (56' Γιλμάζ), Κλουκόφσκι (78' Τσεβαχίρ), Γκιουβέν (46’ Νιζαμετίν), Ιβάνσκι (71' Αχμέτ), Γκοκοτσκλάν (46’ Πρόμις), Σίμπσον (71' Ερντογάν), Μακουκούλα (46’ Ντε Σόουζα).

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»