Ξυπνούν… αναμνήσεις! (video)

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι το βράδυ (21:00) της Τετάρτης (17/08) σε φιλική αναμέτρηση και στους φίλους των πρωταθλητών «ξυπνούν» ευχάριστες αναμνήσεις.

Την περίοδο 2003-2004, ο Ολυμπιακός κληρώνεται με την «τσιμ μπομ» για τους ομίλους του Champions League, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την ήττα με 1-0 στην Κωνσταντινούπολη, με τον Φαρίντ Μοντραγκόν, τον τερματοφύλακα των Τούρκων, να κατεβάζει κυριολεκτικά τα… ρολά στην εστία του, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την άδικη ήττα με 1-0.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο πήρε την ρεβάνς με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο στην Ριζούπολη. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Δημήτρης Μαυρογενίδης, με ένα σουτ-φωτοβολίδα έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και στο 34ο Νέρι Καστίγιο έκανε δυο τα τέρματα των Πειραιωτών, σε μια εφιαλτική βραδιά για τον Φρανκ Ντε Μπουρ, καθώς ο νυν τεχνικός του Άγιαξ, εκείνο το βράδυ έβλεπε… εφιάλτες.

Το κερασάκι στην… τούρτα ήρθε από τον «μάγο» Ζιοβάνι, ο οποίος στο 95’ «άδειασε» δυο φορές (!) τον Ντε Μπουρ και με μια εκπληκτική λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μοντραγκόν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, με τον γκολ του Βραζιλιάνου να αποτελεί highlight στην Ευρωπαϊκή ιστορία του Ολυμπιακού.