Φιλική «σφαλιάρα» από Καλλιθέα

Σε κακό δαίμονα του Αστέρα τείνει να εξελιχθεί η Καλλιθέα, καθώς έφυγε νικήτρια από την Τρίπολη για δεύτερη διαδοχική σεζόν (1-0). Μετριότατη εμφάνιση από τους Αρκάδες, που είχαν κακή ανάπτυξη και πολλά αμυντικά κενά.

Φαίνεται ότι η Καλλιθέα έχει βρει το κουμπί του Αστέρα Τρίπολης, αφού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά καταφέρνει να τον νικήσει εκτός έδρας. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε των Αρκάδων 1-0 το απόγευμα της Πέμπτης χάρη σε τέρμα του Καλτσά στο 15'.

Ο Αστέρας παρουσίασε μετριότατη εικόνα και ειδικά στο πρώτο μέρος δεν δημιούργησε παρά μία μόλις ευκαιρία με τον Μπακασέτα στο 32'. Η Καλλιθέα αντίθετα άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου και εκμεταλλευόμενη τα πολλά κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, δημιούργησε δύο ακόμα ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα. Ο Μαρουκάκης βρέθηκε φάτσα με το γκολ στο 18', αλλά ο Πιπίνης έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Στεφανάκος νίκησε έστω και με δυσκολία τον Πλατέλα.

Στο πρώτο 45λεπτο, ο Οσκαρ Φερνάντες χρησιμοποίησε αρκετούς παίκτες που δεν λογίζονται ως βασικοί και παρέταξε την ομάδα του με 4-1-4-1. Στην επανάληψη, όταν και ο Ισπανός έριξε στη μάχη του Ουσέρο, Ροτζέριο, Ράγιος, Περόνε και Ναβάρο (μετέτρεψε και το σύστημα σε 4-4-2), ο Αστέρας ήταν καλύτερος  και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις.

Ο Περόνε αστόχησε στο 75' από ευνοϊκή θέση, ο Ράγιος είδε στο 79' τον Τακίδη να αποκρούει εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του, ενώ ο Ματούσακ σούταρε άουτ στο 90' έπειτα από πάσα του Ναβάρο.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο βρέθηκε ελάχιστος κόσμος

Αστέρας Τρίπολης (Όσκαρ Φερνάντεθ): Στεφανάκος, Αργυρόπουλος (60’ Σκόνδρας),  Πετρούσης (23’ Λαδάκης), Κωστούλας (60’ Μπαρτολίνι), Πιπίνης (60’ Φορμίκα), Κερ (71’ Ματούσιακ), Χουανίτο (46’ Ουσέρο), Τσουμάγκας (46’ Ροτζέριο), Αρσενίεβιτς (60’ Ράγιος), Τσαμπούρης (46’ Ναβάρο), Μπακασέτας (60’ Περόνε)

Καλλιθέα (Βαγγέλης Γούτης): Τακίδης, Αρκούδας, Βιδάλης, Αρβανίτης, Κουτρουμπής, Καλτσάς, Κατσίκης, Ηρακλής, Μαρουκάκης, Ντακόλ, Πλατέλας

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι