Άχρωμη ισοπαλία (1-1) στα Πηγάδια

Στην μέση… ισορρόπησε η ζυγαριά στην φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (10/8) στα Πηγάδια ενώπιον περίπου 1000 θεατών (μεταξύ των οποίων και τον μεγαλομέτοχο της Ξάνθης Χρήστο Πανόπουλο) ανάμεσα στην Ξάνθη και την Κέρκυρα.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες (1-1) κινούμενες αμφότερες σε χαμηλές στροφές σαφώς επηρεασμένες από την σκληρή προετοιμασία.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο γκολ που σημειώθηκαν στο α΄ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17΄με κεφαλιά του Σπύρου Βάλλα και οι Φαίακες ισοφάρισαν στο 24΄με σουτ του Λαμπρόπουλου. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τα σημάδια της κούρασης και την καταρρακτώδη βροχή να επηρεάζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Να σημειωθεί ότι οι Ντίκα και Γραμμάζης έγιναν αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού (στο 23 και στο 28΄αντίστοιχα) ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την Κέρκυρα, πραγματοποίησε ο Μιχάλης Μπουκουβάλας. Χρόνο συμμετοχής για την νησιώτικη ομάδα πήρε στο α΄ημίχρονο και ο Κροάτης υπό δοκιμή τερματοφύλακας Μαρίν Σκέντερ.

ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Βάλλας (60' Σταθάκης), Στάσιακ (60' Κομεσίδης), Μπέρτος (60' Μπαξεβανίδης), Εντιμάρ (74' Τσουμάνης), Ντάνι (67' Αλτιπαρμακόφσκι), Ντίκα (23’ Φλίσκας (74' Γκατσολάρι), Μαρσελίνιο, Πόι (74' Καθάριος), Σουάνης (46' Μάνταλος), Καζάκης (46' Μαρκόφσκι).
KΕΡΚΥΡΑ: Σκέντερ (46΄Αναστασόπουλος), Βενέτης (60' Μαϊστόροβιτς), Βέντσελ, Καλαντζής (68' Πατηνιώτης), Γραμμόζης (28’ Οσμάν), Λαμπρόπουλος, Λόβιν, Κοντοδήμος, Γκουστάβο (65' Μπουκουβάλας), Μαζνόφ (60' Χαμπλ), Γιάντσης (80' Φλαβίνιο).

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου