Προβλημάτισε, αλλά δεν έχασε

Πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, λίγο πιο βελτιωμένος στο δεύτερο, ο Άρης τουλάχιστον δεν έχασε στο δεύτερο φιλικό του επί ιταλικού εδάφους, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Κάλιαρι.

Πολύ κακή ήταν η εικόνα που παρουσίασε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ασύνδετη, με πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές, αλλά κυρίως στην άμυνά της, επιτρέποντα στην Κάλιαρι να κάνει ένα σωρό ευκαιρίες και να πετύχει ένα γκολ.

Ωστόσο, τα προβλήματα για τους «κίτρινους» δεν περιορίστηκαν μόνο στην άμυνα. Με εξαίρεση τα πρώτα πέντε λεπτά και τα τελευταία δύο (συνολικά 7 λεπτά), ο Άρης δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει καθόλου την μπάλα στη μεσαία γραμμή και να μην περάσει στην επιθετική της γραμμή.

Ο Σάκης Τσιώλης προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μια από αυτές, ισοφάρισε στο 50' το σκορ για τον Άρη. Ο Σολτάνι πέτυχε ακόμη ένα γκολ στα φιλικά προετοιμασίας των «κίτρινων» και δείχνει ότι μπορεί να δώσει επιθετικές λύσεις.

Παρά το καλό ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η απόδοση του Άρη έπεσε στη συνέχεια, με την Κάλιαρι να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και η ομάδα της Θεσσαλονίκης να περνάει και πάλι κάποιες δύσκολες στιγμές στην άμυνά της, χωρίς ωστόσο να δεχθεί και δεύτερο τέρμα.{textlink}

Κάλιαρι (Ρομπέρτο Ντοναντόνι): Αβράμοφ, Πιζάνο, Αριάουντο, Γκότζι (70' Αστόρι), Αγκοστίνι (46' Κανίνι), Μπιοντίνι, Κόντι (46' Ναϊγκόλαν), Μανκόσου, Κοσού, Νενέ, Λαριβέι (69' Ιμπάρμπο).

Αρης (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Νέτο, Αγτζίδης (46' Λαζαρίδης), Κοτσώνης (75' Γιαννίτσης), Μίσελ, Κατίδης (46' Φατί), Παπαστεριανός (46' Καπετάνος), Πορτίγια (46' Σολτάνι), Τόχα (46' Παπαζαχαρίας), Καστίγιο (69' Οικονομόπουλος), Τσέζαρεκ (72' Τοπούζης).

Θυμηθείτε LIVE λεπτό προς λεπτό από το Onsports την εξέλιξη του αγώνα με την ιταλική ομάδα.

{coveritlive}280354c466{/coveritlive}

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση