Συντάκτης: Μανώλης Λόγγρος Δημοσίευση: Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2011 14.13

To Onsports σας… ταξιδεύει ξανά στην φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του ΠΑΟΚ, από τον Άγιαξ ως την Ντιναμό.

Σίριαλ πολλών επεισοδίων με κάθε έννοια το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ με δυνατές στιγμές, συγκινήσεις, αποκλεισμούς, προκρίσεις και έντονα συναισθήματα. Μία πορεία άκρως ΠΑΟΚτσήδικη, που δεν έχει τελειωμό...

Άγιαξ- ΠΑΟΚ 1-1

Παύλος: ψυχολόγος… ψυχάρα!

Όλη η προσπάθεια του ΠΑΟΚ και η δεύτερη θέση στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, θα κρινόταν στους διπλούς αγώνες με τον «Αίαντα». Τα πράγματα δεν πήγαν καλά στην προετοιμασία, ο Μάριο Μπερέτα με τις αλχημείες του μπέρδεψε την ομάδα, στα φιλικά ο Δικέφαλος απογοήτευσε, ο Γκαρσία τα «πήρε» με τον Ιταλό και τις τακτικές του και η ομάδα φαινόταν πως δεν θα είχε καμία τύχη στην Άμστερνταμ Αρίνα. Τότε ο Θοδωρής Ζαγοράκης πήρε την απόφαση να αντικαταστήσει τον Μπερέτα, φέρνοντας τον Παύλο Δερμιτζάκη. Ο νέος τεχνικός το μόνο που μπορεί να κάνει στις ελάχιστες μέρες που έχει μπροστά του είναι να αλλάξει την ψυχολογία. Η μεγάλη απουσία «ακούει» στο όνομα Κοντρέρας που είναι κουρασμένος από το Μουντιάλ και η άμυνα του ΠΑΟΚ, πελαγοδρομεί στο α' ημίχρονο, όπου και δέχεται γκολ στο 13' από τον Ζουάρεζ. Η ανασύνταξη έρχεται στην ανάπαυλα όπου οι «ασπρόμαυροι» αντιλαμβάνονται πως δεν πρέπει να «πουλήσουν» φτηνά τους κόπους μιας χρονιάς. Οι παίχτες τα δίνουν όλα και ο Ίβιτς ισοφαρίζει με έναν «κεραυνό» έπειτα από κάθετη πάσα του Σαλπιγγίδη.

ΠΑΟΚ- Άγιαξ 3-3

Ο πελαργός άργησε μια μέρα

Όλοι περίμεναν να γεννήσει η γυναίκα του Σουάρεζ, ώστε ο Ουρουγουανός να μην παραβρεθεί στην Τούμπα. Η νούμερο ένα απειλή των Ολλανδών δρα στο 48' ισοφαρίζοντας το γκολ του ΠΑΟΚ από γυριστή κεφαλιά του Βιεϊρίνια στο 13' μετά από φάουλ του Σορλέν από τα αριστερά. Ο Δικέφαλος καταρρέει και ο Ντε Γιονκ στο 50' και ο Λίντγκρεν στο 55' κάνουν το 3-1. Ο Σαλπιγγίδης απαντάει άμεσα στο 56' και στο 77' λεπτό ο Ίβιτς νικιέται από τον Στεκέλενμπουρκ στο πέναλτι που εκτελεί. Ο Σέρβος ισοφαρίζει στο 93' αλλά ήταν πλέον αργά. Ο Μάρτιν Γιολ δηλώνει πως αν έμπαινε το πέναλτι ο Άγιαξ θα αποκλειόταν και η ειρωνεία ήταν πως η γυναίκα του Σουάρεζ γέννησε ακριβώς μετά το μάτς.

ΠΑΟΚ- Φενέρμπαχτσε 1-0

Την… σιχτίρισε

Η τύχη το έφερε έτσι ώστε ο ΠΑΟΚ να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου γεννήθηκε. Οι αγώνες ορίστηκαν στις 19 και 26 Αυγούστου κάτι που από κάποιους θεωρήθηκε σημαδιακό καθώς σχηματιζόταν η ημερομηνία ίδρυσης της ομάδας, το 1926. Τα πράγματα ξεκινάνε ιδανικά, ο Βιεϊρίνια στο 19' με σουτ πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος μέσα από την περιοχή έπειτα από σέντρα από τα δεξιά του Μπουσαϊντί, νικά τον Βολκάν Ντεμιρέλ και η Τούμπα παίρνει φωτιά. Η αποβολή του Βιτόλο στο 57' για μαρκάρισμα στον νεοαποκτηθέντα Νιάγκ δεν μπορεί να στερήσει την νίκη. Η ομάδα του Δερμιτζάκη είναι μάλιστα αυτή που χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Παπάζογλου να αστοχεί προ κενής εστίας στο τέλος του αγώνα. Κατά την διάρκεια του αγώνα ακούγεται το σύνθημα «ΠΑΟΚ ζούμε στην Πόλη να σε δούμε».

Φενέρμπαχτσε- ΠΑΟΚ 1-1

«Φενέρμαπχτσε… bye bye»

Στο «Σουκρού Σαράτσογλου» ο ΠΑΟΚ θα τα έδινε όλα για την πρόκριση, ακόμα και χωρίς τους Βιτόλο και  Ίβιτς. 2500 και πλέον οπαδοί ταξιδεύουν στην Ασιατική Τουρκία για να «πάρουν» την Πόλη. Οι περισσότεροι από αυτούς μπαίνουν στο γήπεδο μετά το 35' λεπτό, άλλοι δέχονται επιθέσεις στα πούλμαν τους, κανένας όμως δεν «μασάει» από το σκηνικό πολέμου που έχει στηθεί στους δρόμους γύρω από το γήπεδο και στο τέλος όλοι πανηγύρισαν το γκολ του Μουσλίμοβιτς στο 102' της παράτασης, που ισοφάρισε το τέρμα του Εμρέ στο 52'. Όλοι οι παίχτες στο τέλος έρχονται στην εξέδρα των οπαδών με τον Γκαρσία να σηκώνει τις γροθιές στον αέρα μέσα σε αποθέωση. Μάλιστα ένα πούλμαν με οπαδούς του ΠΑΟΚ, έπειτα από λάθος του οδηγού βρέθηκε στην Βουλγαρία, στο ταξίδι της επιστροφής.

Δείτε πώς... άλωσε την Πόλη ο Μουσλίμοβιτς.

Κλαμπ Μπριζ- ΠΑΟΚ 1-1

«Μάλε»… βράσε

Πρώτος αγώνας για την φάση των ομίλων του Europa League. Ο ΠΑΟΚ είναι νωθρός και δέχεται γκολ σε αντεπίθεση στο 61' από το πρώην παίχτη του Άρη, Κουεμάχα. Κάπου εκεί η ομάδα αποφασίζει να παίξει, ο Ελ Ζαρ κάνει ντεμπούτο με τα ασπρόμαυρα, και ο Μαλεζάς ισοφαρίζει με γυριστή κεφαλιά στο 78', από κόρνερ του Βιεϊρίνια. Ο ΠΑΟΚ στο τέλος θα μπορούσε να «κλέψει» το ματς, αλλά το σουτ του Φωτάκη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Βέγλος γκολκίπερ.  Στην πραγματικότητα το «Χ» ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ- Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0

Οι ανεκπλήρωτες υποσχέσεις του Χαλίχοτζιτς

Τους Κροάτες της Ντιναμό υποδέχτηκε ο ΠΑΟΚ, για την 2η αγωνιστική των ομίλων. Ο Δικέφαλος έπαιξε έξυπνα και σε μία στημένη φάση στο 55', ο Γκαρσία εκτέλεσε από τα δεξιά και ο Ίβιτς αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο τέλος του αγώνα ο Χαλίχοτζιτς, προπονητής των Κροατών δεν δέχεται την ήττα και προειδοποιεί για εκδίκηση στον αγώνα του Ζάγκρεμπ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η συμμετοχή του Έτο για 72' λεπτά, παίχτη που πλέον ανήκει στους Θεσσαλονικείς. Μάλιστα σε αυτόν τον αγώνα εμφανίστηκε για πρώτη φορά το τεράστιο πανό που καλύπτει σχεδόν ολόκληρες τις θύρες 5 και 6 και γράφει «Μια Πόλη..Μια Ομάδα».

Βιγιαρεάλ-ΠΑΟΚ 1-0

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

Κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ισπανίας(μαζί με Μπάρτσα και Ρεάλ) καλείται να αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ, σε μια εποχή που τα άσχημα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, είχαν ως αποτέλεσμα να αμφισβητούνται οι πάντες. Ο Δερμιτζάκης απολύεται ,ο Χάβος χρήζεται «υπηρεσιακός» προπονητής και δύο μέρες πριν τον αγώνα τσακώνεται με τον Γκαρσία για θέματα τακτικής με τον Ουρουγουανό να μένει εκτός αποστολής. Ο ΠΑΟΚ έχει εξαιρετική αμυντική λειτουργιά, αλλά δυστυχεί να δεχτεί γκολ από τον Ρούμπεν στο 38' μόλις στην πρώτη αξιόλογη στιγμή των Ισπανών. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Χάβου το «πάλεψαν» αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν από το «Μαδριγάλ» με κάτι παραπάνω.

ΠΑΟΚ-Βιγιαρεάλ 1-0

Τορπίλισε το «Κίτρινο υποβρύχιο»

Οι Ισπανοί πιστεύουν πως θα έχουν εύκολο έργο στην Τούμπα, αφήνουν εκτός ενδεκάδας τον Ρόσι και Καθόρλα, τους οποίους βάζουν εσπευσμένα στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ του Βιεϊρίνια με κεφαλιά και την βοήθεια του Καπντεβίγια που αλλάζει την πορεία της μπάλας, έπειτα από κόρνερ (το πρώτο του ΠΑΟΚ στον αγώνα) του Πάμπλο Γκαρσία στο 70'. Το μόνο που είχε να κάνει ο ΠΑΟΚ ήταν να κρατήσει το σκορ, κάτι που το καταφέρνει και όλοι πλέον πιστεύουν ακόμα πιο πολύ στην πρόκριση στους «32».

Θυμηθείτε το γκολ του Βιεϊρίνια.

ΠΑΟΚ-Κλαμπ Μπριζ 1-1

«Αυτοκτόνησε» στο τέλος

Η αδιάφορη βαθμολογικά Μπριζ, ήρθε να παίξει στην Τούμπα για το γόητρο της. Αγωνίστηκε δίχως άγχος και τιμώρησε τους «ασπρόμαυρους» με εξ' επαφής κεφαλιά του Σκέποβιτς στο 89', έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με σουτ «βολίδα» του Βιεϊρίνια από 25 μέτρα στο «παραθυράκι» της εστίας του Στίνεν. Ο ΠΑΟΚ έχει 8 βαθμούς και θα παίξει για δύο αποτελέσματα στην Κροατία.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ- ΠΑΟΚ 0-1

Μετά τον πόλεμο… χαρτοπόλεμος

Ο υπερόπτης Χαλίχοτζιτς δηλώνει πριν τον αγώνα πως αν αγωνιστεί η ομάδα του με τον ΠΑΟΚ, 10 φορές θα τον νικήσει στις 8. Δυστυχώς για αυτόν θα πρέπει να περιμένει τις επόμενες οχτώ φορές για να επαληθευτεί το προγνωστικό του. Περίπου 50 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, που βρίσκονται στο Ζάγκρεμπ δέχονται επίθεση στο πούλμαν τους, το οποίο παίρνει φωτιά. Στο γήπεδο επικρατεί παγωνιά, ο Γκαρσία αγωνίζεται με πυρετό, ο Βιτόλο παίζει με ένα γόνατο(την επομένη μπήκε για αρθροσκόπηση) και ο Χάβος τους εκπλήσσει όλους κατεβάζοντας την ομάδα με σύστημα «4-4-2». Ο ΠΑΟΚ κάνει το καλύτερο του παιχνίδι στους ομίλους, έχοντας απειληθεί ελάχιστα μόνο στο πρώτο ημίχρονο και φεύγει νικητής από το «Μάξιμιρ» με γκολ του Σαλπιγγίδη με αριστερό συρτό σουτ έξω από την περιοχή στο 60' λεπτό. Ακολουθούν ξέφρενοι πανηγυρισμοί τόσο στο αεροπλάνο της επιστροφής, όσο και στο αεροδρόμιο «Μακεδονία». Ποιος ξεχνάει τα βίντεο που κυκλοφόρησαν το βράδυ της πρόκρισης, με το χαρτοπόλεμο και τις αεροσυνοδούς να κάνουν προσποιήσεις για να αποφύγουν τις ξώφαλτσες!

Θυμηθείτε ΕΔΩ το γκολ του «Σάλπι», αλλά και ΕΔΩ τα πανηγύρια στο αεροπλάνο της επιστροφής.