To top 10 των τελικών

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 30 Απριλίου 2011 07.55

Μια ενδεκάδα… ομάδων έχει κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας, θεσμός που συμπληρώνει αισίως 80 χρόνια.

Στο πέρασμα των δεκαετιών υπήρξαν τελικοί που έμειναν στην ιστορία. Τελικοί με σκορ… αγώνων πόλο, με επικές ανατροπές, με ηχηρές εκπλήξεις, με… στρίψιμο της δεκάρας! Η επιστροφή στο παρελθόν ανασύρει αναμνήσεις που η κάθε μια έχει την μοναδικότητά της. Στιγμές όπου οι μικροί γιγαντώθηκαν μέσα σ’ ένα βράδυ, κατακτώντας την υπέρβαση, σημείο αναφορά για τις κατοπινές γενιές. Γεγονότα με τη… σφραγίδα της εποχής, παίκτες που έλαμψαν. Ιδού λοιπόν το τοπ τεν των τελικών.

1959-60 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1, 3-0

Ήταν η πρώτη από τις 11 φορές που έχουν βρεθεί αντιμέτωποι οι «αιώνιοι» σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες 7 Αυγούστου, στη Λεωφόρο, η ζέστη αφόρητη, το ματς τελειώνει ισόπαλο 1-1. Αποφασίζεται δεύτερος αγώνας στην έδρα των Πειραιωτών και διεξάγεται 35 ημέρες αργότερα. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα τη νίκη με δύο γκολ του Πολυχρονίου και ένα του Σιδέρη.

1968-1969. Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1

Στο πολύ απλό ερώτημα «τι γίνεται όταν ένας αγώνας λήξει ισόπαλος σε κανονική διάρκεια και παράταση» η απάντηση, εκείνη την εποχή, ήταν πραγματικά διασκεδαστική. Κορώνα ή γράμματα; Ναι, δεν είναι αστείο, το στρίψιμο της δεκάρας ήταν εκείνο που έκρινε την δίωρη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Τυχεροί οι «πράσινοι» που είχαν ισοφαρίσει με τον Δομάζο, το γκολ του Σιδέρη.

1975-76 Ηρακλής-Ολυμπιακός 4-4

Ηταν μακράν του δεύτερου, ο πιο απρόβλεπτος και θεαματικός τελικός από την ίδρυση του θεσμού ως εκείνη τη χρονιά. Τη διαφορά έκανε ο άγνωστος στο ευρύ κοινό, τότε, Βασίλης Χατζηπαναγής. Αρχές Ιουνίου στη Ν. Φιλαδέλφεια, ο «Βάσια» δίνει προβάδισμα στο 25’, στο 60’ ο Σιώκος ισοφαρίζει, ξανά μπροστά ο Ηρακλής με τον Κουσουλάκη στο 72’, το 2-2 ο Βιέρα οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη. Χατζηπαναγής και Γκέσιος δίνουν προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, οι Πειραιώτες δεν έχουν την τελευταία λέξη, ξαναφέρνουν τον τελικό σε ισορροπία με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο από Καραβίτη, Γκλέζο. Στα πέναλτι, η αδρεναλίνη στο κόκινο. Μέχρι το δέκατο κανείς δεν είχε αστοχήσει. Στο ενδέκατο ο Φανάρας αποκρούει το πλασέ του Σιώκου, ο Τουμπόγλου νικά τον Κελεσίδη, ο Ηρακλής κατακτά τον πρώτο και μοναδικό τίτλο του!

1978-79 Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-1

Στο κατάμεστο «Καραϊσκάκη» οι Νεοσμυρνιώτες αναζητούσαν την υπέρβαση, τον παρθενικό τίτλο τους κόντρα στο φαβορί, την ΑΕΚ του Μπάγεβιτς, του Μαύρου, του «στρατηγού» Δομάζου. Μολονότι αιφνιδιάστηκαν από το γκολ του Τάσου στο τρίτο μόλις λεπτό, δεν το έβαλαν κάτω. Καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» πρώτα ισοφάρισαν, στο 51’, με τον Αναστόπουλο, προηγήθηκαν στο 67’ με τον Λίμα και πανηγύρισαν οριστικά την νίκη του με το γκολ του Παθιακάκη πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.

1979-80 Καστοριά-Ηρακλής 5-2

Στο «Νίκος Γκούμας» παρατάχθηκαν από τη μία ο Ηρακλής της φοβερής και τρομερής τριάδας Καλαμπάκα, Παπαϊωάννου, Χατζηπαναγή κι από την άλλη η ταπεινή Καστοριά. Οι «γουναράδες» παρότι δέχτηκαν πρώτοι γκολ, στο 16’ απ’ τον Καλαμπάκα, πέτυχαν την ανατροπή με γκολ του Σημαιοφορίδη στο φινάλε του πρώτου μέρους και του Δίντσικου στις αρχές του δεύτερου. Στο 70’ άρχισε το κρεσέντο του Τσιρώνη που πέτυχε το 3-1. Ασταμάτητος ο εξτρέμ της Καστοριάς, πέτυχε άλλα δύο γκολ, μετά την αναλαμπή του Ηρακλή με τον Μαυροδουλάκη.

1984-85 Λάρισα-ΠΑΟΚ 4-1

Το ταλέντο της ΑΕΛ άνθισε στο Ολυμπιακό στάδιο. Ηταν η τρίτη απόπειρα των Θεσσαλών σε τρία μόλις χρόνια και η πρώτη που ευδοκίμησε. Η ομάδα-μοντέλο του Αντρέι Σρεϊσλάου δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ. Δύο γκολ ο Ζιώγας (38’, 73’) ένα ο Κμίετσικ (48’), το κερασάκι στην τούρτα ο Βαλαώρας στο 78’. Το μοναδικό γκολ του «Δικέφαλου» ο Σκαρτάδος στο 55’.

1987-88 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-2

Τελικός με έντονη αντιπαλότητα εκείνη την εποχή που κρίθηκε στα πέναλτι. Ο Σαραβάκος σκόραρε στο 31’, έπειτα ανέλαβε δράση ο αείμνηστος Φούνες με δύο γκολ, ένα στην κανονική διάρκεια (59’) κι ένα στην παράταση (96’). Και τα τρία γκολ επιτεύχθηκαν από τα 11 βήματα. Ο Χρήστος Δημόπουλος έφερε το ματς στα ίσα στο 101’ και στη ρουλέτα των πέναλτι ο Σαργκάνης απέκρουσε δύο, δίνοντας το Κύπελλο στους «πράσινους».

1993-94 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-3

Φοβερή αναμέτρηση, μία από τις καλύτερες και πιο θεαματικές όλων των εποχών. Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι δύο τερμάτων με τον Βαζέχα (31’) και αυτογκόλ του Μανωλά (53’). Η ΑΕΚ σε πέντε λεπτά ισοφάρισε με τους Αλεξανδρή (72’), Δημητριάδη (77’), το ματς πήγε στην παράταση. Ξανά γκολ ο Αλεξανδρής στο 95’ η ανατροπή έγινε αλλά ο Μάρκος στο 116’ οδήγησε την αναμέτρηση στα πέναλτι όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-2.

2000-01 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 4-2

Παράσταση για έναν ρόλο ο 59ος τελικός που έγινε στο «Ν. Γκούμας». Ο «Δικέφαλος» ήταν μπροστά στο σκορ από το 4’ με τον Εγκωμίτη, ο Βασίλης Μπορμπόκης πέτυχε το 2-0 στο 32’ και με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους ο Γεωργιάδης έγραψε το 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Τζόρτζεβιτς στο 78’ αλλά τις όποιες ελπίδες τους διέλυσε ο Ναλιτζής στο 85’. Το τελικό 4-2 υπέγραψε ο Χούτος στις καθυστερήσεις.

2008-2009 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-4

Ο τελικός των τελικών. Κράτησε τρεις ώρες και κάτι, είχε οκτώ γκολ, αποβολές, αποχωρήσεις και απαιτήθηκαν 29 πέναλτι για να βγεί νικητής σ’ αυτή την ανεπανάληπτη μονομαχία. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο γκολ νωρίς νωρίς με τον Μπλάνκο (4’, 8’), στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με Ντάρμπισιρ (47’), Ντουντού (70’). Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Σκόκο να πετυχαίνει το 3-2 στο 90’ και τον Ντάρμπισιρ να ισοφαρίζει εκ νέου στο 96’! Στην παράταση ο Γκαλέτι κάνει την ανατροπή, ο Σκόκο όμως μίλησε τελευταίος. Στα πέναλτι δόθηκε σόου με πρωταγωνιστή εν τέλει τον Αντώνη Νικοπολίδη.Το σκορ ήταν 14-14, όταν απέκρουσε το σουτ του Πελετιέρι και στο αμέσως επόμενο νίκησε τον Σάχα δίνοντας στον Ολυμπιακό το τέταρτο νταμπλ της τελευταίας πενταετίας.

Κατηγορία: Κύπελλο