Ζωντανό το σερί με Μοντέρο

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 11 Ιουλίου 2011 01.57

Η καταπληκτική πορεία των Σιάτλ Σάουντερς συνεχίστηκε με εκτός έδρας 3-2 σε βάρος των Πόρτλαντ Τίμπερς.

Οι Σάουντερς επέκτειναν το αήττητο τους σερί στα οκτώ ματς, ενώ η ομάδα του Πόρτλαντ έμεινε μακριά από τα «τρίποντα» για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι. Παρά την συμπαράσταση 16.627 οπαδών τους, οι Τίμπερς δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν την αντίπαλη επίθεση.

Μάλιστα, ο Τζεφ Παρκ τους έδωσε προβάδισμα με 1-0 στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Τότε, όμως, ο Φρέντι Μοντέρο ανέλαβε προσωπικά την υπόθεση και ισοφάρισε δύο φορές.

Αρχικά, ο 23χρονος διεθνής Κολομβιανός πέτυχε απευθείας φάουλ στο 57’. Στο 69ο λεπτό, ο Ντιέγκο Τσάρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κοντινό σουτ, αλλά ο Μοντέρο «απάντησε» στο 75’.

Το ματς, πάντως, κρίθηκε στο 82ο λεπτό, όταν ο Έρικ Μπράνερ δέχθηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ εντός περιοχής. Το πέναλτι, το οποίο προέκυψε, μετέτρεψε σε γκολ ο Οσβάλντο Αλόνσο ένα λεπτό αργότερα.

Με αυτόν τον δραματικό τρόπο, η ομάδα του Σιάτλ προωθήθηκε στους 35 βαθμούς έπειτα από 21 παιχνίδια. Από την άλλη, οι Τίμπερς έμειναν στους 18 σε 17 ματς.

Πόρτλαντ Τίμπερς: Πέρκινς, Πέρντι, Μπρούνερ, Ουάλας, Ντανσό, Τσαρά, Τζιούσμπερι, Αλχασάν, Νάγκμπε (64’ Ζίζο), Μάρτσελιν, Περλάζα (75’ Κούπερ).
Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Παρκ, Ράιλεϊ, Ουρτάδο (57’ Ιάνι), Βαλ, Λεβέσκ, Ροζάλες, Φερνάντεζ (66’ Νιγκλ), Αλόνσο, Φρίμπεργκ, Μοντέρο (89’ Νούναν).

Κατηγορία: Κόσμος