Στον τελικό η Πενιαρόλ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2011 05.41

Η Πενιαρόλ του Φαμπιάν Εστογιάνοφ προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, παρά την ήττα της με 2-1 από την Βελέζ Σάρσφιλντ.

Το 1-0 στον πρώτο ημιτελικό της έδωσε την πρόκριση με τον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ. Μάλιστα, ο Ματίας Μίερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Ουρουγουάης στο 34ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως, ο Φερνάντο Τόμπιο έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι πήρε δραματική μορφή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού αρχικά ο Σαντιάγκο Σίλβα «έγραψε» το 2-1 στο 67ο λεπτό. Αν και ο σύλλογος από την Αργεντινή έμεινε με δέκα παίκτες στο 68ο λεπτό λόγω αποβολής του Φερνάντο Ορτίζ, ο Σίλβα έχασε πέναλτι! Συγκεκριμένα, στο 76ο λεπτό, ο παίκτης της Βελέζ γλίστρησε και έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκε ο Φαμπιάν Εστογιάνοφ, καθώς πέρασε στο γήπεδο στο 70'.

Μετά από αυτήν την απώλεια, η Πενιαρόλ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το έκτο της Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στις 15 Ιουνίου στην Ουρουγουάη, ενώ ο δεύτερος  στην έδρα της Σάντος, η οποία προκρίθηκε χθες, στις 22 Ιουνίου.

Βελέζ: Μπαροβέρο, Κουμπέρο, Ντομίμγκεζ, Ορτίζ, Πάπα, Φερνάντεζ, Καντέρος, Ζαπάτα (87’ Ραμίρεζ), Μοράλες (60’ Αλβάρεζ), Μαρτίνεζ, Σίλβα.

Πενιαρόλ: Σόσα, Γκονζάλεζ, Βαλντέζ, Γκ. Ροντρίγκεζ, Ντ. Ροντρίγκεζ, Κορούχο, Φρέιτας, Αγκουιάρ, Μιερ (70’ Εστογιάνοφ), Μαρτινούτσιο (82’ Αλμπίν), Ολιβέρα.

Κατηγορία: Κόσμος