Πρώτο γκολ για Κόκε

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 22 Μαίου 2011 05.53

Ο Σέρχιο Κόκε σκόραρε για πρώτη φορά στο MLS, αλλά οι Χιούστον Ντάιναμο παραχώρησαν ισοπαλία  (2-2) στους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς.

Ο μέχρι πρότινος παίκτης του Άρη μπήκε αλλαγή στο 76ο λεπτό και σκόραρε μόλις έξι λεπτά αργότερα δίνοντας το προβάδισμα στους Ντάιναμο με 2-1. Το γκολ σημειώθηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ Ντέιβις, η οποία προκάλεσε φάση διαρκείας μέσα στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Οι Ρεντ Μπουλς ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Μέιντι Μπαλούσι και… μείωσαν την χαρά του Κόκε. Ακόμα, η ομάδα της Νέας Υόρκης, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον Τιερ Ανρί, πέτυχε το γρηγορότερο γκολ της ιστορίας της, με το γκολ του Ντέιν Ρίτσαρντς μόλις 39 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη.

Στο δωδέκατο λεπτό, ο Μπραντ Ντέιβις είχε ισοφαρίσει με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ουιλ Μπρούιν. Μετά από τις αποψινές εξελίξεις, οι Ντάιναμο έχουν 14 βαθμούς και η ομάδα της Νέας Υόρκης 16.

Χιούστν Ντάιναμο: Χολ, Φρίμαν, Χάινολτ, Μπόσγουελ, Πάλμερ, Κλαρκ (70’ Ουάτσον), Ας, Κάμερον, Ντέιβις, Ουίβερ, Μπρούιν (76’ Κόκε).
Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς: Σάτον, Ταΐνιο, Μάρκεζ, Μίλερ, Σολί, Ριμ, Λιντπέρ, Ντε Ροζάριο, Ρίτσαρτνς, Ρότζερς, Αγκουντέλο (80’ Μπαλούσι).