Ασταμάτητος ο Ντόνοβαν

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 16 Μαίου 2011 02.04

Ο διεθνής Αμερικανός, Λάντον Ντόναβαν, διανύει εξαιρετική περίοδο φόρμας και ξεχώρισε στα σαββατιάτικα παιχνίδια του MLS.

O χαρισματικός αθλητής των Γκάλαξι πέτυχε δύο γκολ κόντρα στο Κάνσας Σίτι και συμπλήρωσε επτά φετινά, με τα οποία προπορεύεται στην κατάταξη των σκόρερ. Ακόμα, ο Ντέιβιντ Μπέκαμ πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στα τελευταία λεπτά της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Σε άλλο σημαντικό ματς, οι Ρέαλ έμειναν στο 0-0 με τους Ντάιναμο του Κόκε. Γενικότερα, η φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής δεν μπόρεσε να απειλήσει επιθετικά και συνέχισε τις αρνητικές της εμφανίσεις.

Με πέναλτι του Σαρλί Τζόζεφ κέρδισαν οι Ρεβολούτιον τους Ουάιτκαπς και επανήλθαν στις επιτυχίες μετά από δύο αγώνες χωρίς νίκη. Από τα ένδεκα βήματα σκόραραν και οι Ντι Σι, οι οποίοι απέφυγαν με αυτόν τον τρόπο την εντός έδρας ήττα από τους Ράπιντς.

Ο rookie Φαμπιάν Καστίγιο ξεχώρισε στην νίκη του Ντάλας κόντρα στους Ούνιον, αφού ο 18άχρονος σκόραρε στο 43ο λεπτό και δημιούργησε το 1-0 στο 29ο. Ακόμα, το Τορόντο απώλεσε πλεονέκτημα δύο γκολ στο δικό του παιχνίδι και το κλίμα στην ομάδα είναι «βαρύ» από το ξεκίνημα της σεζόν.