Βραδιά των «Χ»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 09 Μαίου 2011 03.07

Πέντε από τα επτά παιχνίδια του MLS έληξαν ισόπαλα, αλλά ξεχώρισε η «σύγκρουση» Μπέκαμ-Ανρί στο Λος Άντζελες.

Ο Τιέρ Ανρί άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με κεφαλιά, αλλά ένα κόρνερ του Ντέιβιντ Μπέκαμ διαμόρφωσε το 1-1 στο 41ο. Ο Λάντον Ντόναβαν ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την καταπληκτική εκτέλεση της στημένης φάσης και πέτυχε το τέταρτο του φετινό γκολ. Ακολούθησε αποβολή του Λουκ Ρότζερς των Ρεντ Μπουλς στο 57ο λεπτό, αλλά οι Γκάλαξι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αγωνιστική τους υπεροχή.

Τρεις βαθμούς στην  φετινή συγκομιδή τους πρόσθεσαν μονάχα οι Ρέαλ Σαλτ Λέικ και Τορόντο, οι οποίοι αναδείχθηκαν κερδισμένοι της βραδιάς. Μάλιστα, η φιναλίστ του CONCACAF Champions League πήρε την νίκη της στο 87ο λεπτό με γκολ του Ουιλ Τζόνσον.

Από τις… ισοπαλίες ξεχώρισε το 0-0 των Ουάιτκαπς στο Σικάγο. Οι νεοφώτιστοι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από τα «τρίποντα» για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι.

Αποτελέσματα MLS 7 Μαΐου 2011 (ξημερώματα 08/05)
Ρέαλ Σαλτ Λέικ-Σίβας ΗΠΑ 1-0
Τορόντο-Χιούστον Ντάιναμο 2-1
Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούτιον-Κολοράντο Ράπιντς 0-0
Κολόμπους Κρου-Σιάτλ Σάουντερς 1-1
Ντι Σι Γιουνάιντεντ-Ντάλας 0-0
Σικάγο Φάιρ-Βανκούβερ Ουάιτκαπς 0-0
Λος Άντζελες Γκάλαξι-Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς 1-1

Κατηγορία: Κόσμος