Στον τελικό το Σολτ Λέικ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 06 Απριλίου 2011 06.28

Η Ρέαλ Σαλτ Λέικ προκρίθηκε στον τελικό του CONCACAF Champions League παρά την ήττα της με 2-1 από την Σαπρίσα.

Αυτό συνέβη, αφού στις Η.Π.Α., το Σολτ Λέικ είχε κερδίσει με 2-0. Στο αγωνιστικά, ο Λουίς Ντίεγκο Κορντέρο είχε σκοράρει με μακρινό σουτ λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Τζάμισον Ολάβε ισοφάρισε στο 60ο καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Οι Κοσταρικανοί κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 2-1 στο 87ο με εύστοχο πέναλτι του Αλόνσο Σολίς.

Η Ρέαλ είναι η πρώτη ομάδα, η οποία πέρασε στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της Βόρειας Αμερικής, μετά την επιτυχία των Λος Άντζελες Γκάλαξι το 2000. Μάλιστα, το Σολτ Λέικ θα είναι η πρώτη αμερικάνικη εκπρόσωπος μετά την αλλαγή της ονομασίας της διοργάνωσης σε CONCACAF Champions League πριν δύο χρόνια.

Αύριο (06/04), θα καθοριστεί ο αντίπαλος της, καθώς η Κρουζ Αζούλ υποδέχεται την Μοντερέι στο μεξικανικό «εμφύλιο». Οι δεύτεροι είχαν επικρατήσει στην έδρα τους με 2-1 στο πρώτο αγώνα. Οι τελικοί θα γίνουν στις 19 και στις 26 Απριλίου.

Κατηγορία: Κόσμος