Δεν τα κατάφερε το Κάνσας

Συντάκτης: Ευθύμης Κούρτης Δημοσίευση: Κυριακή, 27 Μαρτίου 2011 05.39

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι πάλεψε όσο μπορούσε στο Σικάγο, αλλά παίζοντας με 10 παίκτες από το 30’ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα και τελικά έχασε με 3-2.

Η πιο καθοριστική στιγμή ήταν η αποβολή του Μπράβο στο 30’, που έδωσε και το πέναλτι στους Σικάγο Φάιρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσάβες και άνοιξε το σκορ στο 34’, κάνοντας την αρχή για την πρώτη φετινή νίκη της ομάδας του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 40’, ο Πουεράρι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στο Σικάγο. Στην επανάληψη, η Σπόρτινγκ προσπάθησε να ανασυγκροτηθεί και μείωσε το σκορ με τον Μπέσλερ στο 51’, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Οι πανηγυρισμοί των φιλοξενουμένων, όμως, δεν κράτησαν για πολύ, καθώς στο 60’ ο Πάπα σημείωσε το 3-1 με ένα καταπληκτικό γκολ. Το μόνο που κατάφερε το Κάνσας ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με τον Μπάνμπερι στο 72’.

Σικάγο Φάιρ: Τζόνσον, Ανιμπαμπά, Μίκουλιτς, Γκιμπς, Νιάρκο (89’ Ρόμπινσον), Βιντέιρα, Ποζ, Πάπα, Σεγάρες, Τσάβες (89’ Οντούρο), Γκαστόν Πουεράρι (74’ Μπαρούτς).

Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Λόρεντζ (84’ Ντιόπ), Μπέσλερ, Εσπινόζα, Μάιερς, Οβρέι (69’ Ζούσι), Στόιτσεφ, Αρνάουντ, Ρόκαστλ (46’ Μπάνμπερι), Μπράβο, Σαπόνγκ.

Κατηγορία: Κόσμος