Νίκη στο ντεμπούτο

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 20 Μαρτίου 2011 04.22

Ο πρώτος «καναδικός» αγώνας στην ιστορία του MLS ολοκληρώθηκε με νίκη των Ουάιτκαπς.

Συγκεκριμένα, οι νεοφώτιστοι Βανκούβερ Ουάιτκαπς κέρδισαν με 4-2 το Τορόντο και γιόρτασαν την νίκη στο πρώτο ματς της ιστορίας τους. Φυσικά, το Empire Field ήταν κατάμεστο.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων περίμεναν μόλις 15 λεπτά για να δουν το πρώτο γκολ της ομάδας τους, καθώς ο Χασλί τόσο χρειάστηκε για να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Ο Ντουέιν Ντε Ροζάριο απάντησε μόλις πέντε λεπτά αργότερα, αλλά αυτό δεν εμπόδισε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους. Στο 26ο λεπτό ο Τέρι Ντάνφιλντ πέτυχε το 2-1 και με αυτό το σκορ έφτασαν οι ομάδες στην ανάπαυλα.

Ο Χασλί πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 72’ και «έγραψε» το 4-1, αφού στο 63ο λεπτό ο Ράσελ Τέιμπερτ είχε σημειώσει το 3-1. Στο 74’ ο Μάικον Σάντος μείωσε τυπικά σε 4-2 με ένα μακρινό σουτ.