Επιτέλους νίκη για την Κορίνθιανς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τρίτη, 26 Ιουνίου 2012 00.36

Στην έκτη αγωνιστική του Brasileiro «σταύρωσε» νίκη η Κορίνθιανς, καθώς επικράτησε με 2-1 της Παλμέιρας, της οποίας η «κρίση» συνεχίζεται.

Μόλις στο τρίτο λεπτό προηγήθηκαν οι «βερντάο» με γκολ του Μαζίνιο, αλλά ο Ρομαρίνιο κατέγραψε την ανατροπή με δύο γκολ. Έτσι οι μεν βρέθηκαν στη 17η θέση και οι ηττημένοι στη 19η!

Αντίθετα η Γκρέμιο έφτασε στους δώδεκα βαθμούς με γκολ των Μαρσέλο Μορένο και Βερλέι στο 2-0 επί της μέχρι πρότινος αήττητης Φλαμένγκο. Στο 1-1 έμεινε η Φιγκουιρένσε με την Μπαχία, αφού ο Βάντερ ισοφάρισε στο 78ο λεπτό το προγενέστερο γκολ του Ζούλιο Σέζαρ.

Από την πλευρά της, η Πόντε Πρέτα επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Μποταφόγκο, χάρη σε γκολ του Ρικαρντίνιο στο 53ο λεπτό. Οι «παουλίστα» είχαν προηγηθεί στο 15ο λεπτό με τον Νικάο, αλλά ο Αντρεζίνιο ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι στο 43ο .

Οι Έντου Ντρασένα και Νεϊμάρ διαμόρφωσαν τα 1-0 και 2-1, αντίστοιχα, αλλά η Σάντος παραχώρησε 2-2 στην Κοριτίμπα. Άλλωστε ο Ραφίνια και ο Λίνκολν ισοφάρισαν στο 42ο και 74ο λεπτό, αντίστοιχα. Μάλιστα το 2-2 διαμορφώθηκε με εύστοχο πέναλτι υπέρ των φιναλίστ του Copa do Brasil.

«Διπλά» πήραν οι Ιντερνασιονάλ και Φλουμινένσε στην έκτη αγωνιστική. Οι πρώτοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Σπορτ Ρεσίφε χάρη σε αυτογκόλ του Μπρούνο Αγκουιάρ και στο 2-0 του Λεοάντρο Νταμιάο στο 38ο λεπτό. Ακόμα, η Φλουμινένσε συνέτριψε με 4-1 την Ατλέτικο Γκοϊανένσε, καθώς ο Ερνάντες, ο Γκουμ και ο Ντέκο βρήκαν δίχτυα, ενώ ο Γκίλσον συνέβαλε με απίστευτο αυτογκόλ. Σε 1-1 είχε ισοφαρίσει ο Σάμουελ Ρόζα στο 18ο λεπτό.