Έκτη νίκη για Σπόρτινγκ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Απριλίου 2012 06.36

Το «έξι στα έξι» έκανε η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με το 1-0 σε βάρος της Ρέαλ Σολτ Λέικ και οι Λος Άντζελες Γκάλαξι επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα.

Στο 63ο λεπτό ο Ορελιέν Κολίν πέτυχε το μοναδικό γκολ των αήττητων πρωτοπόρων της ανατολικής περιφέρειας του MLS. Μάλιστα, ο τερματοφύλακας της Ρέαλ, Νικ Ριμάντο, δέχθηκε το πρώτο του γκολ σε… 268 λεπτά, αλλά αυτό ήταν αρκετό για την Σπόρτινγκ, η οποία συμπλήρωσε 18 βαθμούς σε έξι αγώνες.

Με γκολ των Λόντον Ντόνοβαν, Βίτορ Τζούνιορ και Ντέιβιντ Μπέκαμ, οι Γκάλαξι κέρδισαν με 3-1 τους Πόρτλαντ Τίμπερς και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της Δύσης. Πάντως ο Κρις Μπόιντ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στους 13 βαθμούς έφτασαν οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και στους δέκα οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς ύστερα από το μεταξύ τους 2-2 στη Νέα Υόρκη. Τέλος, το Ντάλας χρειάστηκε γκολ του Μπρεκ Σι στο 88ο λεπτό, για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να καταβάλει τους Μόντρεαλ Ίμπακτ με 2-1.

Νωρίτερα ολοκληρώθηκαν άλλα τέσσερα παιχνίδια στο MLS.