Στον τελικό η Σάντος Λαγκούνα

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 05 Απριλίου 2012 04.50

Με σκορ 6-2, η Σάντος Λαγκούνα απέκλεισε το Τορόντο από την συνέχεια του CONCACAF Champions League και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο καναδικός σύλλογος προηγήθηκε δύο φορές μπροστά σε 26,843 θεατές που βρέθηκαν στο «Estadio Corona», αλλά στο δεύτερο το Τορόντο δέχθηκε τέσσερα γκολ. Συγκεκριμένα ο Χοάο Πλάτα διαμόρφωσε σκορ πρόκρισης στο 14ο λεπτό και στο 42ο, αλλά ο Χέρκουλες Γκόμεζ ισοφάρισε στο 30ό και στο 45ο.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Χουάν Ροντρίκεζ ευστόχησε σε... δύο πέναλτι στο 55ο και στο 63ο λεπτό. Μάλιστα ο βοηθός του προπονητή των φιλοξενουμένων αποβλήθηκε λόγω των διαμαρτυριών του, ενώ η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Οι Μεξικανοί κυριάρχησαν απέναντι στους «παραιτημένους», οπότε ακολούθησε το 5-2 από τον Ορίμπε Περάλτα Μορόνες στο 66ο λεπτό και το 6-2 από τον Ντάνιελ Λουντουένα στο 90ό.

Έτσι προκρίθηκε η Σάντος Λαγκούνα στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Πλέον περιμένει τον νικητή του μεξικανικού «εμφυλίου» μεταξύ της Μοντερέι και της Πούμας, ο οποίος είναι σε εξέλιξη, για να μάθει τον αντίπαλο της.

Σάντος Λαγκούνα: Σάντσεζ, Μανχάρεζ, Ολβέρα (26' Μοράλες), Μπαλόι, Γκαλίντο, Ροντρίγκεζ, Λουντουένα, Κρόσας, Μορόνες, Γκόμεζ (68' Οτσόα), Σουάρεζ (71' Μόντες).
Τορόντο: Κόσιτς, Ατσεβάλ (68' Ανρί), Εκερσλεϊ, Χάρντεν, Μόργκαν, Ντάνφιλντ (58' Στίνσον), Ντε Γκούζμαν, Λουίς Σίλβα, Τζόνσον, Κοτέρα (65' Λαμπ), Σόουλσμα.