Με δύο γκολ του Ροντρίγκεζ η Ουνιβερσιδάδ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2012 05.36

Ο δεξιός μπακ της Ουνιβερσιδάδ της Χιλής, Ματίας Ροντρίγκεζ, πέτυχε δύο γκολ στο 2-1 επί της Πενιαρόλ στο πλαίσιο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο 26χρονος πλάγιος αμυντικός «χτύπησε» στην αρχή και στο τέλος. Συγκεκριμένα μετέτρεψε σε γκολ μία ασταθή απόκρουση του Φαμπιάν Καρίνι, τερματοφύλακα των Ουρουγουανών, στο δεύτερο λεπτό και διαμόρφωσε το 2-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Έτσι οι Χιλιανοί έφτασαν στους επτά βαθμούς και απέκλεισαν την Πενιαρόλ που ήταν φιναλίστ πέρσι.

Στο 12ο λεπτό, ο Χόσε Ρόχας έχασε πέναλτι και οι Χιλιανοί απώλεσαν μοναδική ευκαιρία να «καθαρίσουν» πρόωρα τον αγώνα. Στο 51ο λεπτό, όμως, μία κεφαλιά του Κάρλος Βαλντέζ διαμόρφωσε το 1-1 που άλλαξε λόγω... Ροντρίγκεζ.

Παρακάτω η βαθμολογία του όγδοου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής:

19 Απριλίου: Πενιαρόλ-Γοδόι Κρουζ

Σε αγώνα του έκτου γκρουπ, η Ντεπορτίβο Ταχίρα έμεινε στο 0-0 με την Νασιονάλ της Παραγουάης. Αμφότερες οι ομάδες έχουν βρεθεί σε δύσκολη θέση αναφορικά με την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.

Παρακάτω η βαθμολογία του έκτου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής: