Μεγάλο «διπλό» για Φλουμινένσε

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 08 Μαρτίου 2012 05.24

Από την έδρα της Μπόκα Τζούνιορς πέρασε η Φλουμινένσε με 2-1 έχοντας κορυφαίο παίκτη τον τερματοφύλακά της, Ντιέγκο.

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον τέταρτο όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες πέτυχε η Φλουμινένσε. Μάλιστα αυτή σημειώθηκε σε ένα... καυτό «Bombonera» και απέναντι σε μία παθιασμένη ομάδα που απώλεσε πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Στο όγδοο λεπτό, ύστερα από ασίστ του Ντέκο, ο Φρεντ άνοιξε το σκορ. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 64ο λεπτό, όταν ο διεθνής Πορτογάλος διαμόρφωσε το 2-1. Στο μεταξύ, στο 46ο λεπτό, ο Λεάντρο Σομόζα είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στη μοναδική φάση που νικήθηκε ο... υπεράνθρωπος Ντιέγκο. Ειδικά στο πρώτο μέρος, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κατέγραψε σπουδαίες επεμβάσεις, εκ των οποίων αρκετές ήταν διαδοχικές.

Έτσι, οι Βραζιλιάνοι συμπλήρωσαν έξι βαθμούς και άφησαν την Μπόκα στον έναν. Παρακάτω η βαθμολογία του τέταρτου γκρουπ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής και το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής: