Νέα νίκη για τους Δε Στρόνγκεστ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2012 05.39

Έξι βαθμούς συμπλήρωσαν οι Δε Στρόνγκεστ της Βολιβίας επικρατώντας με 2-1 της Χουάν Άουριτς στο Λα Παζ.

Ένα λάθος του Ντάνιελ Βάκα, τερματοφύλακα των γηπεδούχων, στο 23ο λεπτό ύστερα από σουτ του Τζον Βαλέντσια προκάλεσε το 1-0 με αυτογκόλ. Ωστόσο, οι Δε Στρόνγκεστ αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 1-1 τρία λεπτά αργότερα με τον Σεμπαστιάν Γκονζάλεζ Βαλντέζ.

Η αμυντική λειτουργία των Περουβιανών ήταν εξαιρετική και ήταν φανερό πως θα έφευγαν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία από το «Hernando Siles». Εντούτοις, ο «κεφάτος» Πάμπλο Εσκπομπάρ είχε άλλη... διάθεση και διαμόρφωσε το 2-1 στο 76ο λεπτό.

Αυτό το γκολ έφερε τους Δε Στρόνγκεστ στους έξι βαθμούς. Παράλληλα η Χουάν Άουριτς έμεινε στους μηδέν, ενώ η Σάντος (0 β.) υποδέχεται την Ιντερνασιονάλ (3 β.) στον βραζιλιάνικο «εμφύλιο» που συμπληρώνει το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου στις 8 Μαρτίου.

Δε Στρόνγκεστ: Βάκα, Ραμάλιο (50' Καλέιρα), Οχέντα, Μέντεζ, Τορίκο, Τσουμακέρο, Λίμα, Κριστάλντο, Σολίζ, Γκονζάλεζ (84' Μαρτσεσίνι), Εσκπομπάρ (86' Ρέγιες).
Χουάν Άουριτς: Πένι, Ουγκάζ (46' Κοντρέρας), Γουνταλούπε, Φλέιτας, Κουίνα, Γκουιζασόλα, Μόντες, Βαλέντσια, Μολίνα, Κουέτο (60' Ρέγιες), Ζούνιγκα.

Κατηγορία: Κόσμος