Δεύτερη ισοπαλία για Κατόλικα

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2012 05.17

Δύο ισοπαλίες σε δύο εντός έδρας αγώνες στο Κόπα Λιμπερταδόρες συμπλήρωσε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα μετά το 2-2 με την Τζουνιόρ.

Μπροστά σε 20,000 θεατές στο «San Carlos de Apoquindo» οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Μάλιστα, ο διεθνής 21χρονος μεσοεπιθετικός, Φελίπε Γκουτιέρεζ, σημείωσε δύο γκολ, στο 18ο και στο 26ο λεπτό, και έβαλε την Κατόλικα μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, , όμως, οι Κολομβιανοί εισήλθαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο μετατρέποντας τη νοοτροπία τους από αμυντική σε επιθετική. Δεν άργησε η... δικαίωσή των φιλοξενούμενων, αφού ο Βλαντιμίρ Χερνάντεζ μείωσε σε 2-1 στο 52ο λεπτό και ο Έκτορ Κουνιόνες ισοφάρισε σε 2-2 στο 60ό.

Έτσι εξασφάλισε η Ατλέτικο Τζούνιορ τον πρώτο της βαθμό στον τρίτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Από την πλευρά της, η Ουιβερσιδάδ έχει δύο, ενώ η Ουνιόν Εσπανιόλα, επίσης από την Χιλή, έχει ήδη συμπληρώσει έξι και η Μπολιβάρ έχει έναν δικό της βαθμό.

Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα: Τοσέλι, Κάμπος, Βαλενζουέλα, Αντία, Μαγκνάσκο, Ορμένιο, Σίλβα (85' Μίερ), Γκουτιέρεζ, Οβελάρ, Χαρμπότλ (75' Καστίγιο), Τρέκο (63' Πιζάρο).
Ατλέτικο Τζούνιορ: Βιέρα, Γκονζάλεζ, Βέλεζ, Κουνιόνες, Αλμέιδα, Ερνάντεζ, Κάρντενας (46' Κάρλος Ρουίζ), Μπελαλκάζαρ, Ναρβάεζ (82' Γκαρσία), Ερνάντεζ, Παζ (77' Νούνιεζ).

Κατηγορία: Κόσμος